Skip links

Beylikdüzü Bire-Bir AYT Matematik Ders

Beylikdüzü Bire-Bir AYT Matematik Ders

Matematik Çalışmak İçin Üşenme, Erteleme, Vazgeçme!

Beylikdüzü Bire-Bir AYT Matematik Ders
Beylikdüzü Bire-Bir AYT Matematik Ders

Beylikdüzü Bire-Bir AYT Matematik Ders hocası diyor ki: YKS Matematik sınavlarına hazırlanırken ‘zamanı’ ı iyi yönetemiyorsan,“Pomodoro Tekniği” kullanabilirsin. AYT Matematik Sınavlarına hazırlanırken zaman en değerli hazinemizdir. Ama en değerli hazinemiz maalesef çoğu zaman heba ederek, döke saça kullanılmaktadır. Bunun sonucunda çalışılmamış Matematik konuları ve çözülmemiş AYT Matematik soruları başarısızlık meydana getirir.   Pomodoro Tekniği nedir? Pomodoro tekniğinin çok basit bir işleyişi vardır. Kısa süren çalışma seansları ve arkasından gelen minik bir mola.  İlk adım 25 dakika Matematik dersini çalışıp, 5 dakika dinlenme üzerine kurulu bir sistemdir. Her 25 dakika çalışma 5 dakika dinlenme 1-Pomodorodur. Matematik Özel Ders Beylikdüzü Hocası 4- Pomodoro Matematik çalıştığınızda 30 dakika dinlenme tavsiye ediyor. Genelde bir günde 8-16 pomodoro uygulamak ideal sayılıyor. Bu da günlük 4-8 saat arası çalışmaya denk geliyor. AYT matematik sınav sorularını çözmeye göre, kendiniz pomodoro sayısını belirleyebilirsiniz. Pomodoro İtalyanca domates demektir. Bu zamanı çok kullanma iyi sistemi Francesco Cirillo tarafından yemek sayaçlarından ilhamla bulunmuştur.

Beylikdüzü Bire-Bir AYT Matematik Ders Hocasına göre, Pomodoro Tekniğinin işe yarayabilmesi için 25 dk’lık çalışma seanslarında sadece uğraştığınız AYT Matematik Soruları çözümü ile ilgilenmeniz gerekir. Dikkatinizi dağıtacak her türlü şeyden uzaklaşmak maksimum verimi almanızı sağlar. Ayrıca 5 dk’lık molalarda aklınızda yarım kalacak işlerle (bir diziyi izlemeyi ya da heyecanlı bir romanı okumayı veya cep telefonu )  uğraşmanızı Beylikdüzü Matematik Özel Ders Hocası önermiyor. Minik molaları, müzik dinlemek, kısa süreli egzersizler yapmak ya da çay-kahve içmekle değerlendirmelisiniz.

Beylikdüzü Bire-Bir AYT Matematik Ders Hocasına göre, Pomodoro Tekniğini kullanırken bilinmesi gereken detaylar vardır. 25 dakikalık çalışma süresi boyunca, çalışılan TYT Matematik veya Geometri konusu haricinde hiçbir şey düşünmeyesiniz. Benzer biçimde de 5’şer dakikalık molalarda da çalıştığınız konularda düşünmemeniz gerekir. Toplamda 4-Pomodoro tamamladığınızda, yani 120 dakika sonunda 25-30 dakikalık uzun bir mola vermeniz gerekir.

Beylikdüzü Matematik Özel Ders Hocasına göre, plan oluşturulurken dikkat etmeniz gerekenler vardır:

  • Haftalık ya da günlük bir AYT Matematik sınavı için bir plan oluşturarak, kaç Pomodoro yapacağınızı, hangi Pomodoro’lar konuları üzerinde çalışacağınızı bu planda göstermelisiniz.
  • Elinizde olmayan sebeplerden dolayı planınız bozulduğunda; dış etkenler sizi engellediğinde, telefon çalması, kapının açılması gibi, plan kağıdınızı alıp bir işaret koyun. İç etkenler yani sizden kaynaklanan bir şey sizi engellediğinde o seansın yanına farklı bir işaret koyun.
  • Kaç seansı başarı ile tamamladığınızı, kaç seansınız iç veya dış nedenlerle bölündüğünü detaylı bir biçimde inceleyin.
  • En dolu planı değil, en ideal planı hazırlayın. Hafta bitiminde planınızı incelediğinizde fazla olduğunu düşünüyorsanız, set sayısını bir tık azaltmayı düşünün. Benze biçimde eğer daha fazla başarabileceğiniz düşünüyorsanız da set sayısını artırabilirsiniz.

Beylikdüzü Matematik Özel Ders öğretmeni size YKS Matematik & Geometri sınavlarına hazırlanırken, yaptığınız Pomodoro planlarınızda başarılar diler.

Karakayalı, Cevat

Math Cevat Tutor

27.02.2020

 

 

Leave a comment