Skip links

Beylikdüzü Matematik Eisenhower Matris

Beylikdüzü Matematik Eisenhower Matris

YKS Matematik Sınavları İçin: “ Önemli olan nadiren acildir, acil olansa nadiren önemli”

Beylikdüzü Matematik Eisenhower Matris
Beylikdüzü Matematik Eisenhower Matris

Beylikdüzü Matematik Eisenhower Matris : Beylikdüzü Matematik Özel Ders öğretmeni diyor ki: YKS Matematik sınavlarına hazırlanırken, ellerinizden kum taneleri gibi akıp giden “zaman” en değerli hazinemizdir. Ama en çok değerli hazinemizi maalesef çoğu zaman heba ederek, döke saça kullanıyoruz. Bunun sonucunda ise tamamlanmamış AYT Matematik ödevleri, verimsizlik ve başarısızlık ortaya çıkar. Aslında yapabilecekken yapamıyor olmak da içimizde yoğun bir suçluluk duygusu yaratır. Matematik Özel Ders beylikdüzü Hocası bu yazıda size önemli zaman yönetimi tekniğinden bahsetmek istiyor: Eisenhower Matrisi

Beylikdüzü Matematik Eisenhower Matris : Çok basit bir mantığı var bu tekniğin. Bir koordinat sistemini 4 çeyreğe bölerek, yapılması gereken işleri acil-acil değil ve önemli-önemli değil şeklinde kategorize ederek, bir öncelik sırası belirlememiz yardımcı oluyor. Zaman yönetimi konusunda yapılacaklar işler sırası en önemli konulardan birisidir. Eğer bir öncelik sıramız yoksa, işi yaparken dağılmamız, birçok işle aynı anda uğraşmak gibi verimsiz yöntemler kullanmamız ve gereksiz işlerle çok fazla vakit kaybetmemiz gibi sorunlar çıkabilir ortaya.

YKS Matematik Sınavlarına Eisenhower Matrisi ile yapmayı düşündüğümüz işleri 4 kategoriye ayırıyoruz: “Önemli olan nadiren acildir. Acil olan ise nadiren önemlidir.” Einsenhower matrisi ,YKS Matematik sınavlarına hazırlanırken, en sade zaman yönetimi yöntemlerinden biridir. YKS Matematik sınav koşturmacası içinde yapmanız gereken ödevleri bitiremezseniz, ödevleri aciliyet durumuna göre önceliklendirmelisiniz. Fakat bir çok ödevler acil çözmek önemli olmayabilir. İşte tam bu kiritik noktada Einsenhower Matrisi devreye girer. Beylikdüzü Matematik Özel Ders hocası size, Matematik Ödevlerini önem ve aciliyet derecesine göre gruplandırmanızı öğütlüyor.

Grup 1: ACİL VE ÖNEMLİ (Alarm Durumu) Elinizde o an ne iş varsa bırakıp hemen tamamlamanız gereken gruptaki Matematik Geometri ödevleridir. Eğer çok yoğun ve esnek olmayan ders programda bu grupta ödev yapmanız gerekirse tüm listeniz alt üst olabilir. Sürekli 3. Ve 4. Gruptaki ödevlerin bu gruba girmesini önlerseniz stresten büyük ölçüde kurtulmuş olursunuz.

Grup 2: ACİL-ÖNMELİDEĞİL Ödevleri delege edebileceğiniz gruptaki ödevlerdir.

Grup 3: ÖNEMLİ –ACİL DEĞİL Hemen yapmanız gereken fakat ne zaman yapacağını hemen planlamanız gereken gruptaki işlerdir. Eğer iyi planlama yapılmazsa uyulmaz ise 1.gruptaki örnek işe dönüşür. Bu grupta önemli olan sağlıklı planlama yapıp bu planlamaya uymaktır.

Grup 4: ÖNEMLİ DEĞİL-ACİL DEĞİL Yapılmasa da olur grubundaki işlerdir. Genellikle günlük programınızı sabote edebilecek ve zaman kaybına neden olan işlerdir. En sağlıklısı o gün yapılacak TYT Matematik ödev konularının listesini çıkarmaktır. İntertten uzak kalacağınızı düşünüyorsanız, geçici bir süre için internet sitelerini tamamen engelleyebilirsiniz.

Beylikdüzü Matematik Özel Ders öğretmeni, Beylikdüzü Matematik Eisenhower Matris Metodu ile YKS = TYT + AYT Matematik sınavına hazırlanan öğrencileri ayakta tutmaya yetecek denli güzelliklerle dolu bir yaşam diler.

Cevat Karakayalı

Math Cevat Tutor

10.03.2020

 

 

Leave a comment