FORGOT YOUR DETAILS?

BİYOLOJİ ÖZEL DERS

Üniversite giriş sınavlarında hedefinize ulaşmak, biliyoruz ki hepimizin en büyük amacıdır. Ancak bu amaca ulaşmak için, Biyoloji dersine sevgi ve ilgi duymanız gerekir. Sevgi ve ilgi duyduğunuz bir dersi tam olarak öğrenebilir ve o dersten başarılı olabilirsiniz.

Öğrenmeyi tamamlayan ve pekiştiren en etkin yöntemlerden biri de Biyoloji Özel Ders Öğretmeni ile her konuyla ilgili her zorluk derecesinde sorular çözmek ve çözülen soruların en ince ayrıntılarına göre yorum getirmektir. Biyoloji özel ders öğretmeni ile beraber bu sınav yolculuğuna çıkmanın nedenlerinin başında sizlere farklı ve yeni soru çeşitleriyle Biyoloji dersinden başarılı olmanızı sağlamak geliyor. Biyoloji özel ders öğretmeninizin, sizin için özenle hazırladığı soruları dikkatle ve sabır göstererek çözerseniz hem konuları tam olarak kavramış, hem dersimizle ilgili kavramları pekiştirmiş hem de orijinal soru tiplerini tanımış olursunuz. Böylece yorum gücünüz gelişecek ve soru çözme hızınız artacaktır. Yanlış çözdüğünüz sorular üzerinde, Biyoloji Özel Ders öğretmeninizle yeniden düşünmeniz; nerede hata yaptığınızı veya bilgi eksikliklerinizin ne olduğunu kolaylıkla anlamaya çalışmanız sizleri çok daha başarılı kılacaktır. Biyoloji öğretmeninizin vermiş olduğu özenle hazırlanmış soruları sizleri düşünmeye, tartışmaya yöneltecek niteliktedir.

Biyoloji soruları yeni sistemde hem Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) hem de Lisans Yerleştirme Sınav’nda (LYS) yer almaktadır. YGS’ deki Biyoloji sorularının YGS ve LYS sonucunda oluşan 17 puan türü üzerinde  de etkili olması Biyoloji dersinin önemini bir kat daha artırmaktadır.

Genellikle dışarıdan, ezber bilgiye dayalı bir ders gibi görülse de Biyoloji dersi, hem iyi bilmeyi hem de yorum yapabilmeyi gerektiren bir alan dalıdır. Öğrenciler konuları tam öğrenmediği taktirde öğrencileri en fazla yanıltan derstir. Bu bakımdan, yoluna Biyoloji Özel Ders öğretmeni ile devam eden bir öğrenci:

 • Konuları en detaylı biçimde öğrenir,
 • Konuları tablo ve grafiklerle somutlaştırılmış ve metinler içinde soru çözme olanağı bulur.
 • Her konunun sonunda, geçmiş yıllarda çıkmış sınav sorularını en detaylarına kadar çözme olanağı bulur.
 • Soruları beraber çözdüğünüz için yorum gücüz gelişir.
 • İşlem becerinizi ve bilgiyi kullanılımına yönelik yetenekleriniz gelişir.

Yani, YGS ve LYS sınavları için Biyoloji için özel ders öğretmeni tek başına size yeterli olacaktır ve artık biyoloji dersi sizin için sorun olmaktan çıkacaktır.

YGS Ve LYS Biyoloji İçin Gerekli Bilgiler:

 • Birinci Bölümdeki Biyoloji sorularının en önemli özelliği, sorularının çoğunlukla işlem gerektirmemesidir. Bu yönüyle Biyoloji, Fen Bilimleri testinde öğrenciye zaman kazandıracaktır.
 • Liselerde bazı alanları seçen öğrenciler ve çoğu meslek lisesi öğrencisi Biyoloji dersini okullarda görmediğinden, bu durum Biyoloji Özel Ders Öğretmeni ile kolaylıkla halledilebilir.
 • Öğrenim hayatınızda hiç tanışmamış olsanız bile Biyoloji kolaylıkla anlayabileceğiniz bir hayat dersidir. Bu bakımdan çekinmeden çalışmaya başlayabilirsiniz.
 • Konularda ve sorularda anlayamadığınız Latince terimler varsa tartışınız.
 • Özellikle Modern biyoloji konularını kavrayabilmenin belirli bir Biyoloji kültürüne bağlı olduğunu bilmeniz gerekir.
 • LYS-2 kapsamındaki bu test 30 biyoloji sorusundan oluşmaktadır. Bu test de ilk bölümdeki gibi bütün biyoloji konularını kapsayacaktır.
 • MF-1 Puanını %5 , MF-2 Puanını %12, MF-3 Puanını %15  ve MF-4 Puanını %5 oranında etkileyecektir. Dikkat edilirse Tıp ve Sağlık Bilimlerinin öğrenci alacağı puan olan MF-3 ‘te biyoloji ağırlığı belirgindir.
 • LYS Biyoloji bölümündeki soruları ilk aşama sorularına göre biraz daha bilgi ağırlıklı olacaktır. Ancak biyolojinin YGS ve LYS aynı tür bir çalışmayı gerektirir.
 • Biyolojide de soru sayısının üç katına çıkmış olması bu güne kadar az sorulmuş bazı konulardan da gelme ihtimalini artırmıştır. Biyolojiyi konu seçmeden tümüyle çalışmalısınız.

Yanızca üniversite giriş sınavlarında değil, tüm yaşamınızda da başarılı olmanız dileğiyle…

TOP