Skip links

İstanbul En İyi Matematik Özel Ders

İSTANBUL EN İYİ MATEMATİK ÖZEL DERS

ZEKİ ÖĞRENCİLER NEDEN DERS ÇALIŞMAZLAR?

İstanbul En İyi Matematik Özel Ders
İstanbul En İyi Matematik Özel Ders

İstanbul En İyi Matematik Özel Ders öğretmeni soruyor? “Zeki öğrenciler niçin Matematik çalışmazlar?”   İstanbul En İyi Matematik Özel Ders öğretmenine göre, Matematik Kursu ile Matematik öğrenmek için çalıştığınızda anlamak başkadır, bilmek başkadır; bin şeyi bilmektense, bir şeyi anlamak daha iyidir. Güneş bütün öğrenciler için aynı doğar ama yeter ki siz yaydığı ışıklardan faydalanarak Matematik Geometri çalışmasını bilin. Matematik dersinde tez elde edilen başarı, öğrenciyi kararsız ve maceraperest yapar.

İstanbul En İyi Matematik Özel Ders öğretmeni der ki: HANDİKAP ( ENGEL PRENSİBİ) Ceylan otlanırken, çok yakının da bir çıta görüyor. Çıta, ceylanın en azılı düşmanlarından bir tanesidir. Hızı saatte 113 km’ye ulaşabiliyor. Bu durumda siz ne beklersiniz? Ceylanın son sürat kaçmasını, ancak ceylan kaçmıyor. Onun yerine üç-dört defa zıplıyor. Bizim tarafımızdan bakıldığında abu hareket tarzı mantıksız bir hareket. Çünkü ceylan zıplayarak kaçmak gerekli olan kritik zamanı kaybediyor ve yakalanma ihtimali, artıyor. Öyleyse, ceylan bunu neden yapıyor?

İstanbul En İyi Matematik Özel Ders Bakırköy öğretmeni soruyor, UYARI MI? Ceylanın zıplaması eskiden diğer ceylanlara uyarı olarak yorumlanıyordu. Ama sonraki araştırmalar gösterdi ki, tüm ceylanlar çıtayı görmüş olsa bile ceylan yine de bunu yapıyor. Aynı şekilde kuşlar da avcıyı görse bile ötmeye devam ediyor. O zaman ceylan bu zıplamayı uyarı olarak değil de başka bir niyetle yapıyor. O niyet ne peki? 1976 yılında bir biyolog bir canlıyı inceliyor. Ve bu tür hareketlerinin şifresini çözüyor. Buna Handikap (engel ) prensibi diyor.

İstanbul En İyi Matematik Özel Ders öğretmenine göre, zeki öğrenciler genellikle çalışmamakla övünürler ve sadece dersi dinleyerek öğrendiklerinden övünürler. Bu öğrenciler ne mesajı veriyorlar: Ben o kadar zekiyim ki çalışmasam da başarabilirim. Handikap Prensibini kullanarak zekâlarını ispatlıyorlar. Peki o zaman zeki öğrencilerin kendilerine handi-kap yaramasının nasıl önüne geçeriz. Hayvanlar kendilerini tehlikelere karşı korumak için handikap geliştiriyor. Ceylan çitanın kendisini kovalamasını engelleyerek, hem hayatta kalıyor, hem de enerjisini koruyor.

İstanbul En İyi Matematik Özel Ders Bahçeşehir öğretmeni soruyor?  “Bu durumda öğrenci ne yapar?”

Nasıl ki ceylan çitasız bir ortamda huzurlu bir biçimde yaşamını sürdürürse, öğrenci de benzer biçimde huzurlu bir ortamda var olma savaşı içinde değil, ders çalışmanın tadını çıkarak çalışır. Mutlu ve huzurlu bir öğrenci olur.

Kısacası, öğrenci kendine engel (handi-kap)  koymaması için, hiçbir ebeveyn, öğrencinin çıtası, yani tehlikesi olmamalıdır.

İstanbul En İyi Matematik Özel Ders öğretmeni size Matematik sınavı için, isteklerinizi tatmin etmeye yetecek denli netler elde etmenizi diler.

Cevat Karakayalı

20.02.2019

Math Cevat Tutor

 

 

 

Leave a comment