Skip links

LYS MATEMATİK İÇİN VERİMLİLİK VE PLAN

LYS MATEMATİK 

İÇİN VERİMLİLİK VE PLAN

LYS Matematik Geometri netleri yüksek tutmak için hedefleri olan ve geleceğini düşünen öğrenciler başarıyorlar, çünkü onlar ne kadar LYS-1 Matematik sorusu çözeceğini biliyorlar. LYS Matematik Geometri için zihin paraşüt gibidir, açıldığında bütün problemleri çözer.

LYS Matematik Geometri için en iyi plan, günü verimli kullanmaktır. Matematik Geometri için başarıya ulaşmak, günü verimli kullanmakla doğru orantılıdır. Matematik çalışırken, sürenin yetersizliğinden yakınılıyorsa orada bir eksiklik vardır. O da planlama eksikliğidir. Birçok öğrenci ise plan yaptığı halde gerekli Matematik öğrenmenin gerçekleşmediğinden şikâyetçidir. Plan yaparken planın en verimli nasıl işletileceği veya en verimli çalışmanın ne şekilde yapılacağı bilinmese bu yakınmalar sürüp gider.

LYs Matematik Geometri
LYS Matematik Özel Ders

 Matematik Geometri için verimli olmak için planlı çalışmak gerekmektedir. Planlı çalışmak, LYS Matematik ve Geometri konularını parçalara ayırmak sonunda da zamanlara ayrılan konuları gerçekleştirmektir. Plan sizi belli zamanlarda Matematik Geometri konularını bitirmeye zorlayacaktır ve bu plan doğrultusunda LYS Matematik Geometri çalışan öğrencinin başarısı mutlaka artacaktır. Planlı çalışabilmek için, mutlaka zaman cetveli hazırlamak ilk adımdır.

Günlük plan sadece çalıştığınız konularda değil günlük diğer çalışmalarınızın, dinlenme, eğlenme, eğlenme konularınızın neler olacağını, bunlara ne kadar zaman ayıracağınızı da göstermektedir.

  • Çalışma Zamanınızı İyi Ayarlamalısınız

Çalışmanızı en kolay öğrendiğiniz, dikkatinizi en kolay toparlaya bildiğiniz saatlerde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Zamanınızı planlarken; başkasını örnek almanın yanında, kendi yetenek, ön bilgi, beceri, tutum ve ihtiyaçlarınızdan yola çıkmanız daha faydalı olacaktır. Bir LYS ye girecek öğrenci için okul saati dışında iki saatlik dinlenme süresi uygun görülmektedir.

Bu saatleri sosyal faaliyetlerin, bir kaçı ile doldurabilirsiniz. 40-60 dakikalık etkili bir çalışmadan sonra 5-15 dakika kadar dinlenmek gerekmektedir. Kısa süreli dinlenmeler de dikkatin dağılmaması için çalışma ortamından fazla uzaklaşmamak gerekmektedir.  Matematik Geometri çalışmaların verimli olabilmesi için dikkatin çalışma konuları üzerinde yoğunlaştırılmalıdır.

  • LYS Matematik Geometri Sınavlarına Hazırlanırken Dikkatinizi Nasıl Artırabilirsiniz?

Her öğrencinin bir dikkat süresi vardır. Bu süre aşıldığında doğal olarak konsantrasyon bozulacaktır. Beynin Matematik konusuna odaklanma süresinin bittiği noktasına konsantrasyon eşiği denir.

Konsantrasyon eşiğini aşma belirtileri aşağıda belirtilmiştir.

-Okuduklarınızın zihninizde bazı görüntüler çağrıştırması

-Okuduklarınızdan kaynaklanan iç konuşmaların yapılması

-İç konuşmalarda LYS konularının atlanır duruma gelmesi

-Okuduklarınızın yaşadıklarınızı hatırlatması

-Yaşadıklarınızın düşünülmeye başlanması durumlarıdır.

Konsantrasyon eşiği okunan metnin niteliğine ve okuyan kişinin durumuna göre değişir. Konsantrasyon sürenizi saat tutarak öğrenebilirsiniz.

LYS Matematik çalışma dikkatinizi artırmak için yapılması gerekenler

  1. Dikkati artırmak için ilk yapılması gereken iş, dikkati azaltacak tavır ve davranışlardan kaçınmaktır. Bu tutumların başlıcaları; uykusuzluk, açlık, aşırı günlük yorgunluk ve sinirlilik halleridir. İsteksizlik ve ilgisizlik ile birlikte ortamın karışıklığı ve uyaranların çokluğunun dikkati azaltacağı bilinmelidir.
  2. Dikkat aktif bir yaşantıdır. Matematik Geometri için salıverdiğinizde dikkatiniz de salınacak ve biz dikkatsizlik yaşamaya başlayacağız. Bu yüzden dikkat artırmak için önce dikkat etmeye çaba göstermeli ve dikkatimizin dağıldığını anladığımız anda dikkatimizi toplamak için ara vermeli, sonra tekrar çalışmaya geri dönmeliyiz.
  3. LYS Matematik Geometri dersinin bir konusu üzerinde çalışıyorsak, yolda araba sürüyor ya da dikkat gerektiren bir işi yapıyorsak, dikkatimizi toparladıktan sonra işe geri dönmek dikkati artırmaya yardımcı olacaktır.
  4. LYS matematik için çok uzun süre aktif olarak devam etmeyeceğini bilmek ve hangi durumların dikkatinizin dağıttığını fark etmek de dikkatinizi toparlamak için size yardımcı olacaktır.
  5. Tüm bunları anlattıklarımı yaptığınız halde yine de dikkatsizlikler oluyorsa o zaman bir psikologa ya da psikiyatriste başvurmanız sizin için faydalı olacaktır. Bunun sonucunda dikkat sorununuzun olup olmadığını kesin öğrenebilirsiniz.

“Matematik ve Geometri dersinde bilginin efendisi olmak için çalışmanın kölesi olmak şarttır.”

Unutmayınız ki, sürekli hayalini kurduğunuz üniversitede okumak, Matematik Geometri çalıştıktan sonra hiçbir zaman geç değildir…( Efsane Math Cevat Hoca)

Başarılar dilerim.

Cevat Karakayali

17.03.2017

Leave a comment