Skip links

Matematik Bire Bir Dersi Beylikdüzü

Matematik Bire Bir Ders Beylikdüzü

ZEKİ ÖĞRENCİLER NEDEN MATEMATİK  DERSİ ÇALIŞMAZLAR?

Matematik Bire Bir Dersi Beylikdüzü
Matematik Bire Bir Dersi Beylikdüzü

Matematik Bire Bir Dersi Beylikdüzü Hocası der ki: “Şu anda YKS Matematik deneme sınavlarında durumunuz ne ise bu, geçmiş zamanda verdiğiniz veya vermediğiniz kararların ve düşüncelerin sonucudur. Şu an aldığınız kararlarınız da dört yıl sonra hangi noktada olacağınızı belirleyecektir. Bir şey yapmasanız hiçbir şey elde edemezsiniz. Haydi, şimdi YKS Matematik Geometri sınavından başarılı olmaya karar verin.

Matematik Bire Bir Dersi Beylikdüzü öğretmeni soruyor? “Çok zeki öğrenciler neden Matematik Geometri derslerini çalışmazlar?”  Matematik Özel Ders Beylikdüzü öğretmenine göre, Matematik Geometri derslerini çalışmak uçup giden bir alışkanlıktır; bırakması çok kolay, yeniden başlaması çok zor bir alışkanlıktır.  Matematik-Geometri derslerinden başarılı olmak için, kurallarınızı koyun ve disiplinli bir şekilde çalışın, hiçbir zaman taviz vermeyin. YKS Matematik sınavlarında başaranlar başarılarını, başaramayanlar da bahanelerini konuşurlar.

Matematik Bire Bir Dersi Beylikdüzü hocası der ki: HANDİKAP ( ENGEL PRENSİBİ) Bir Ceylan otlanırken, çok yakının da bir çita görür. Çita, ceylanın en azılı düşmanlarından biridir. Hızı saatte 1134-117 km’ye ulaşabiliyor. Bu siz durum karşısında ne beklersiniz? Ceylanın dörtnala kaçmasını, fakat ceylan kaçmıyor. Onun yerine 3-4 kere zıplıyor. Matematik Özel Ders Beylikdüzü öğretmenine göre bu hareket tarzı mantıksız bir hareket durumudur. Çünkü Ceylan zıplayarak kaçmak gerekli olan kritik zamanı kaybediyor. Bunun sonucunda yakalanma ihtimali çok artıyor. Öyleyse, Ceylan bunu neden yapıyor? Neden kendini riske atıyor?

Matematik Bire Bir Dersi Beylikdüzü öğretmeni yine soruyor, bu UYARI MI? Ceylanın zıplaması eskiden diğer ceylanlara uyarı olarak yorumlanıyordu. Fakat sonraki araştırmalar gösterdi ki, tüm ceylanlar çitayı görmüş olsa bile ceylan yine de bunu yapıyor. Aynı biçimde  kuşlar da avcıyı görse bile ötemeye devam ediyor. O zaman ceylan bu zıplamayı uyarı olarak değil de başka bir niyetle yapıyor. O niyet ne peki? Biyologlar bu durumu inceliyor. Bütün hareketlerinin şifresini çözüyor. Buna Handikap (engel ) prensibi diyor. Ceylan zıplayarak çitaya bir mesaj veriyor. Ceylan zıplayarak çıtaya bir mesaj veriyor. Ceylan diyor ki, ben o kadar hızlı koşabilirim ki, sen beni yakalayamazsın. İspat mı istiyorsun? Zıplamayla zaman kaybederek (handikap) sana avans veriyorum.

Çita da Ceylanın bu hareketini saniyede yorumluyor: “Bu ceylan gereksiz zaman kaybettiğine göre çok hızlı olmalıdır. Öyleyse ben onu yakalamak için enerjimi harcamamalıyım. Çünkü yakalayamazsam çok enerji kaybederim” Böylece hem ceylan hem de çita gereksiz yere enerji harcamıyor. Çita koşarsa ve yakalayamazsa tekrar çok uzun süre beklemesi gerekir.  Vücut ısıları çok yükselir. Benzer biçimde büyük kuyruklu tavus kuşları da az av oluyor. Çünkü tavus kuşu büyük kuyruğu ile şu mesajı veriyor: Ben o kadar güçlüyüm ki, büyük bir kuyruğu taşımak benim için sorun değil.” Peki, Handikap Prensibini öğrencilerde gözlemlemek mümkün mü?

Matematik Özel Ders Beylikdüzü hocasına göre, zeki öğrenciler genellikle çalışmamakla övünürler ve sadece dersi dinleyerek öğrendiklerinden övünürler. Bu öğrenciler ne mesajı veriyorlar: Ben o kadar zekiyim ki çalışmasam da başarabilirim. Handikap Prensibini kullanarak zekâlarını ispatlıyorlar. Peki o zaman zeki öğrencilerin kendilerine handikap yaramasının nasıl önüne geçeriz. Hayvanlar kendilerini tehlikelere karşı korumak için handikap geliştiriyor. Ceylan çitanın kendisini kovalamasını engelleyerek, hem hayatta kalıyor, hem de enerjisini koruyor.

Zeki öğrenciler için handikaplar, zeki olarak etiketlenirse; başarısız olursa, aptal olarak algılanmaktan korkar. Ama çalışmazsa, başarısızlığını çalışmamaya (handikap) bağlayabilir, bahanesi olur. Öğrenciler için sosyal tehlikeler de en az fiziksel tehlikeler kadar davranışlar üzerin de etkilidir.  O zaman zeki öğrencilerin kendilerine handikap – az çalışma-yaratmaması için aile zekayı övmemelidir. Başarısızlığı yargılamamalı ve çocuğu olduğu gibi kabul etmelidir. Başarıyı çabaya bağlamalıdır. Sözün özü yargı kelimesini ortadan kaldırmalıdır. Bu durumda çocuk ortamda bir tehlike sezmeyecek (Ceylanın etrafında bir çita olmaması gibi) ve handikap- Engel ( az çalışma) gelişmeyecektir.

Matematik Özel Ders Beylikdüzü öğretmeni soruyor?  “Bu durumda öğrenci ne yapar?” Nasıl ki, ceylan çita ‘sız bir ortamda huzurlu bir biçimde yaşamını sürdürürse, öğrenci de benzer biçimde huzurlu bir ortamda var olma savaşı içinde değil, ders çalışmanın tadını çıkarak çalışır. Mutlu ve huzurlu bir öğrenci olur. Kısacası, öğrenci kendine engel (handikap)  koymaması için, hiçbir ebeveyn, öğrencinin çitası, yani tehlikesi olmamalıdır.

 YKS = TYT + AYT Matematik & Geometri sınavları için, Matematik Özel Ders Beylikdüzü hocası isteklerini tatmin etmeye yetecek denli netler elde etmenizi diler.

Karakayalı, Cevat

Math Cevat Tutor

28.03.2020

 

 

 

Leave a comment