Skip links

Matematik Bire-bir Özel Ders

MATEMATİK GEOMETRİ DERSLERİNDEKİ

 BAŞARI GİBİ, BAŞARISIZLIK DA ÖĞRENİLEBİLİR Mİ?

Matematik Geometri çalışarak öğrenmek için, hayallerinize kavuşmak isteğinize Matematik Geometri Özel Ders Bahçeşehir öğretmeniniz halinizden anlar, bu durumdan hiç endişeniz olmasın!

Matematik Bire-bir Özel Ders
Matematik Bire-bir Özel Ders Atakent

Matematik TYT Geometri derslerini başarabilmeniz için üç kritik sorunun cevabını vermenizi istiyorum:

  • Matematik Geometri derslerini başarmanız hakkındaki düşünceleriniz hatalı olabilir mi? Sizce Geometri derslerini başarmak için doğru bildiğiniz yanlışlar neler olabilir?
  • Matematik Geometri başarabilmek için, başarı hakkındaki bilgilerinizi hangi Matematik Geometri Özel Ders Başakşehir öğretmeninden öğrendiniz?
  • Son kullanma tarihi geçmemiş, birinci sınıf kaliteli Geometri başarı bilgisini hangi Matematik Geometri Özel Ders öğretmeninden nasıl öğrenebildiniz?

Matematik Geometri derslerindeki başarınız gibi, başarısızlık da öğrenilebilir mi?

Başarının nasıl öğrenildiğini az çok bildiğinizi zannediyorum. Peki, başarısızlık da öğrenilebilir mi? İsterseniz biraz da bunu cevabını bulmaya çalışalım! Yani  Geometri dersleri için başarısızlığı öğrenmeyi deneyelim!

Başarı gibi başarısızlık da bir zihniyettir, davranış biçimidir ve öğrenilir. Geometri derslerinden başarısı olmak için yapılması gerekenler, başarılı olmak için yapılması gerekenlerden daha az değildir! Bir fark vardır ki, başarısız olmak için başarılı olmanın tersini yapmak gerekir. Başarısız olmak için hiçbir şey yapmamak çoğu kez yetmiyor, başarısızlık için bile bir şeyler yapmak gerekir!

Hiçbir öğrenci sonsuza kadar hiçbir Geometri çalışmadan duramaz. Öğrenci halükarda bir şeyler yapar. Fark şu ki, bazılarının yaptıkları onları Geometri derslerinden başarıya götürürken bazılarının yaptıkları başarısızlığa götürür. Gün içerisinde yaptıklarına bakarsanız, başarısızlıkların başarılardan daha fazla çalıştığını bile görebilirsiniz.

Başarılar da başarısızlar da bir şeylere inanır, bazı fikirle yürütür, bazı kararlar alır, bazı eylemlerde bulunur, bazı sonuçlar alır, bu sonuçlardan bazı fikirler çıkarır. Başarılar doğru fikirler, doğru kararlar, doğru davranışları, doğru alışkanlıkları, doğru eylemleri izler, doğru sonuçlar alırlar. Başarısızlar da bunların tersini yapar, tersine sonuç alırlar. 

Bazen Geometri Özel Ders Öğretmeni olarak, bu tip öğrencilere “ Geometri derslerinden başarısı olmak için neden bu kadar çaba harcıyorsunuz?” diye soruyorum ve şaşırıyorlar! Bence başarı gibi başarısızlıkta uğrunda “fazladan çaba” harcamak gereken bir uğraştır. Hiç bir öğrenci durduk yerde başarısız olamaz! Başarısı olacak biçimde doğmadık!

Başarısız olmak bir sanattır. Biraz da çaba harcamak gerekir. Yani, başarısı olma sanatı da öğrenmesini bilir. Hayatı boyunca başarılı olmuş öğrenciler bu dersleri öğrenip uygulamakta zorlanabilirler! Ancak eski alışkanlıklarını terk ederek gerçek bir başarısı olmayı başarabilirler! Başarısız olmak için de önce başarısızlığı, “kaybeden” olmayı kabullenmek gerekir. 

Hedeflediğiniz sonuca ulaşacağınıza inanıyor, başarılar diliyorum.

Cevat Karakayalı

09.10.2016

 

 

Leave a comment