Skip links

Matematik Birebir Özel Ders

MATEMATİK GEOMETRİ

İÇİN HEDEF BELİRLEMEK ÖNEMLİDİR!

Matematik  dersini çalışan bir öğrenci olarak kendinizi en iyi görmelisiniz. Eğer en iyi olduğunuza inanmazsanız gerçek potansiyelinizi asla sergileyemezsiniz.

Matematik Geometri öğrenmek için anahtar kelime: SABIR

 Geometri  sınavlarından başarılı olarak, üniversiteli olabilmenin en önemli özelliği verimli çalışmak, yani bedel ödemektir. Bazı öğrenciler “önce bir sınava girelim; puanlar belli olsun; alacağım puana göre tercihlerimi yaparken hedef de kendiliğinden ortaya çıkacaktır.” Diye düşünebilirler. Unutmamalıdır ki; “Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgâr yardım etmez.”  

Matematik Geometri
Matematik Birebir Özel Ders İstanbul

Hedef, belirli bir zaman diliminde ulaşılması gereken yüksekliktir. Bu hedefe ulaşma gerekçesi ise amaçtır. “Niçin Geometri çalışmalıyım?” sorusuna verilen cevap ya da cevaplar amaç; çalışmanızın sonunda ulaşmak istediğiniz yükseklik ise hedeftir. 

Hedef belirlerken:

  • Gerçekçi olmalı,
  • Öğrenci kendini iyi tanımalı
  • Hedef ulaşılabilir olmalıdır.

Yapılan bir araştırmaya göre, öğrencilere özel bir hedefleri ve hedeflerine nasıl ulaşacağına planları olup olmadıkları soruldu. Öğrencilerin yalnızca %3 ‘ü yazılı hedef belirti. Araştırmacılar 20 yıl sonra hayatta kalanlarla tekrar görüştüler. Ulaşılan sonuç ise, “Hedefleri olduğunu ve bunları nasıl elde edebileceğini yazılı olarak ifade edenler diğerlerine göre işlerinde daha başarılı oldukları ve hedeflerine ulaştıklarını tespit etmişlerdir.

“Matematik Geometri dersine geç kalmıştı. İlk ders Matematik dersi idi. Geometri Özel Ders Bahçeşehir Öğretmenini ve arkadaşlarını rahatsız etmemek için bahçede dolaşmış ve dersin bitmesini beklemişti. İkinci ders için sınıfa girdiğinde sınıf tahtasında sonunda soru işareti olan iki soru gördü. Defterini ve kalemini çantasından çıkartıp hemen iki sorusunu defterine yazdı.

Defterde çözülmeyi bekleyen iki sorusu vardı. Defterini açtı, soruya baktı, sorular bayağı zor görünüyordu. Matematik dersini çok sevdiğinden sınıfta durumu fena sayılmazdı. Soruları çözmek için çok uğraştı. Geometri Özel Ders Öğretmeni böyle bazen ödevler verirdi Fakat kontrol etmezdi. Ancak Matematik ödevini yapanlar mutlaka bunun karşılığını en azından iltifatla alırdı. Bu durum bazen karne notuna da etki ederdi.

Ertesi gün uzun uğraşılardan sonra çözdüğü soruları öğretmeninin masasının üzerine koydu. Matematik Özel Ders İstanbul öğretmeninin işlemi kontrol ederken çok değişmişti. “Nasıl çözdün bu iki soruyu?” dedi. Öğretmen heyecanla. “Bu soru 150 yıldır çözülemiyordu. Ben dün tahtaya Matematik problemlerini anlatırken bu soruları yazmıştım. Kendim çözmeyi denedim çözemedim. Diğer arkadaşlarımın da deneyemeyeceğini düşünüyordum. Çok enteresan dedi.”

Öğrenci cevap verdi  öğretmenine:

“Dün Geometri dersine geç kalmıştım. Tahtada matematik sorusunu görünce diğer ödevler gibi zannettim. Çok zorlandım ama çözdüm.”

Öğretmen sınıfa döndü:

“İşte arkadaşlar 150 yıllık soru dediğimiz, gerçekte 150 yıllık ön yargı imiş.” Bizler gerçekten ön yargılarımızdan kurtulabilirsek, daha önceki yıllara ait tüm soruları da çözebiliriz.”

Başarılar dilerim.

Cevat Karakayalı

18.09.2016

Leave a comment