Skip links

MATEMATİK GEOMETRİ DERSİNİ ANLAMAK

MATEMATİK DERSİNDEN ÖĞRENCİLİK YILLARINDA

ZEVK ALMANIN YOLLARI

Matematik Geometri derslerinden başarını zamana bırakmamalısın. Zaman hırsızlarına zamanını asla çaldırmamalısın. Zamanını mutlaka iyi planlamalısın. Matematik  öğrenmek için tekrar önemlidir. Uyabileceğin bir etkin ders çalışma programı yapmalısın. Yaptığın programına mutlaka düzenli tekrarı eklemelisin. Ara vererek çalışmalısın. Hedeflerine bağlı kalmayı asla unutmamalısın. Aynı türden dersleri arka arkaya çalışmamalısın. Hedeflerine yaklaştıkça panik yapamamalısın, ders yapmalısın. Kendine güvenmeyi asla unutmamalısın. Size sizden başkası yardım edemez. Kendinize olan güveniniz asla ders çalışmanıza engel teşkil etmesin…

Matematik, kelime anlamı ile zevk veren, öğrenirken eğlence anlamına gelen anladığınızda gelecekte hayatınızı değiştirecek ve yön veren bir önemli bir derstir. Peki, nasıl oluyor da Matematik Geometri derslerini öğrenciler sevmiyorlar?

Matematik Özel Ders
Matematik Özel Ders

En büyük nedenlerinden birisi, Matematik dersini anlamıyorlar. İkinci sebebi ise nasıl çalışacaklarını ve bilgilerini hafızaya nasıl kazıyacaklarını bilmediklerini düşünüyorum. Anlamak eğlencelidir, zevklidir. Anlaşılmayan, bilinmeyen her şey korkutucudur. Gerçi okullarda gösterilen matematik dersleri de sanki öğrenciler anlamasın diye hazırlanmış. Kavratmaya, anlamaya ve hayata kullanmaya değil sanki ezberletmek için hazırlanmış bir ders… İşte anlaşılmayan, mantığı kavranamayan, neden toplayıp neden böldüğünü bilmeyen öğrenciler için Geometri dersi sadece “zayıf not” olarak algılanmaya başlar. Öğrencilik yaşantınızda her iki durumla karşı karşıya kalacağız. Bazılarına müdahale edemeyeceğiz, bazılarına ise müdahale edebiliriz. 

Ders müfredatı, derse girecek öğretmenlerin belirlenmesi senin kontrolünde olamayan unsurlardır. Gerçek şu ki, her şeye rağmen Geometri dersini öğrenmek için gayret gösterip potansiyelinin üstüne çıkmak senin elindedir. Matematik Geometri dersini tam olarak anlayamadığın konuları değişik kitaplardan okuyarak ve çalışarak, Geometri Özel Ders Küçükçekmece öğretmenine sorarak, çözemediğin soruları bırakmadan peşine düşerek anlayabilmek senin elindedir.

“Küçük bir karınca çok uzaklardaki karınca kolonisinden bir dişi karıncaya aşık olmuş. Sevdiğinin yanına gitmek ve onu görebilmek için yollara düşmüştür. Annesi evden ayrılmadan önce küçük karıncaya sormuş: Oğlum nereye gidiyorsun? Küçük karına ‘uzaklardaki sevdiğime,’ demiş. Annesi ona bu küçük bacaklarınla oraya gidemezsin demiş. Küçük karınca ‘Olsun, hiç olmazsa onun yolunda ölürüm,’ demiş ve düşmüş yollara…”

Sen de küçük karınca gibi üzerine düşeni yap. Emin ol ki sonuç hiçbir şey yapmadan beklediğinden daha güzel olacağından emin olabilirsin. Geometri dersini anlamanın en önemli nedeni konuları anlamadan ezberi ön planı çıkardığındadır. Birçok öğrenci Geometri dersinde gördüğü işlemleri sırası ile ezberlemeye çalışır.

Başarılar Dilerim…

Cevat Karakayalı

24.01.2016

Leave a comment

 1. MATEMATİK GEOMETRİ İÇİN BAŞARI HİKAYEM:
  TAKDİR ALMAM HAYALDİ GERÇEK OLDU… Bu yüzden matematik özel ders öğretmenim efsane cevat hocama peşin teşekkür ediyorum..
  Sonbaharda matematik geometri çalışarak yapraklarını dökmeyen öğrenci şubat ayında istediği başarıyı elde edemez. Ben matematik geometri özel ders öğretmenimle matematik,fizik ve kimya çalışarak notlarıma domino etkisi oldu.
  Matematik:97
  Fizik:78
  Kimya:80
  Biyoloji:94
  Yukarda belirttiğim notları alarak takdir almaya hak kazandım. Bu arada 10.sınıfların içinde matematik ortalaması en yüksek öğrenci ben oldum. Bunun haklı gururunu yaşıyorum
  Zirveye çıkmak çok zordur ama inmek çok kolaydır bu yüzden matematik özel ders öğretmenimle şubat tatilinde çalışmaya devam edeceğim. Almış olduğum takdir belgesini efsane hocama hediye ediyorum ve saygılar sunuyorum…
  EMRE VAROL 10.SINIF ÖĞRENCİSİ

 2. MATEMATİK ÖĞRENDİĞİMDE GÜN BİTER ANCAK ÇALIŞMA İSTEĞİM VE ENERJİM BİTMEZ…

  Matematik Geometri ve Fizik derslerinden başarılı olmak, kendimi önemsemek,kendi kendime yardım etmek için,okulda hem mutlu,hem güçlü, hem de onurlu ve özgür olmak için, deneme-sınama ile hiç vakit kaybetmemek için Matematik Geometri Özel Ders öğretmenimin tecrübelerinden yararlanmak için Matematik Geometri Özel Ders almaya karar verdim.Bu kararımda ne kadar haklı olduğumu zaman geçtikçe daha iyi anladım.
  Matematik Geometri Özel Ders öğretmenim bana sadece akademik başarıyı değil, aynı zamanda hayat başarıma katkıda bulunduğunu Matematik Geometri ve Fizik Özel Ders almaya karar verdikten sonra anladım.Öğretmenimden çok memnum kaldığım için arkadaşlarıma da tavsiye edeceğim.”Söylenenler unutulur, görülenler hatırlanır, yaşananlar anlaşılır ve unutulmaz.” atasözü önemli ve doğru bir sözdür.Azimli olduğum kadar akıllı da olursam Matematik Geometri derslerinden başarılı olacağımı anladım. Matematik Geometri ve Fizik Özel Ders öğretmenimi tecrübeli bir yol arkadaşı olarak gördüm.
  Matematik Geometri Özel Ders almaya başladıktan sonra, davranışlarımda çok büyük olumlu yönde değişiklik oldu. Örneğin, gün bittiği halde öğrenme isteğimin bitmediğini, Matematik geometri çalıştıkça öğrenmeyi, öğrendikçe çalışmayı öğrendim. Yeni 11. sınıfta Matematik dersi için yeni hedefler koydum. Bu hedefleri yakalayacağımdan kendime inancım tamdır. Bana bu itme gücünü veren Matematik Geometri Özel Ders öğretmenime çok teşekkür ederim.

  ENDER MERT KUTBAY
  SAKIP SABANCI ANADOLU LİSEESİ
  11.SINIF MF ÖĞRENCİSİ

 3. MATEMATİK GEOMETRİ ÖĞRENDİĞİMDE GELECEK BENİM ELLERİMDE OLACAK!
  Hayallerime giden yolda Matematik Geometri Özel Ders Öğretmenim yanımda olduğunda, artık Matematik Geometri dersi benden korksun. Matematik Geometri dersinde başarılı olmam için Efsane Cevat Hoca bana bir atlet gibi davranmam gerektiğine inanmamı sağladı. Matematik Geometri Özel ders öğretmenim Matematik Geometri konusunda görkemli sonuçlar alabilmem ve başarılı olabilmem için günlük çalışmamı ve günlük egzersizler yapmam gerektiğini bana inandırdı. Çünkü büyük atletler mükemmelliğe egzersizle ulaşılabileceğini çok iyi bilirler. Matematik Geometri dersinden soru çözme egzersizi disiplin gerektirir. Matematik Geometri Özel Ders öğretmenimin söylediği gibi: “ Disiplinin bedeli, pişmanlığın acısından daima daha azdır.”
  Ben de Matematik Geometri dersini planlı ve etkin verimli bir biçimde çalışacağım…
  Ana Matematik Geometri dersini anlamamı sağlayan ve aynı zamanda çalışma azmini veren Efsane Cevat Hocama çok teşekkür ediyorum….
  T. Erkam Fidan
  11.sınıf sayısal Öğrencisi