Skip links

MATEMATİK GEOMETRİ İÇİN HER ŞEY ZAMANINDA

 MATEMATİK ÖĞRENDİĞİNDE

TÜM YAŞANTIN DEĞİŞİR

Matematik Geometri çok iyi öğrendiğinde iyi yaşam gününü yakalamışsın demektir, ama sadece kendi kendine çalışmak yetmez… Bir gün, tüm yaşantın değişebilir.

Matematik için, hatırlıyor musunuz? Okula başlamadan önce Matematik Geometri hakkında ne düşünüyordunuz? Biraz zorlanacağınızı hiç düşündünüz mü? Okula yeni başladığınızda acaba kaça kadar sayıyordunuz? Matematik dersindeki sayılarla aranız mı iyiydi, yoksa Türkçe dersindeki kelimelerle mi? Ya Geometri hakkında bir bilginiz var mıydı? Geometrik şekilleri tanıyor muydunuz? Üçgen, dikdörtgen, kare, yamuk ve çember gibi şekilleri çizebiliyor muydunuz? Ezberlediğiniz ilk şarkı, okuduğunuz ilk şiir neydi? Matematik Geometri yazılı sonuçlarınızın hangisi aklınızda şimdi? Merak etme herkes sizin gibi. Annenize, babanıza, komşu teyzenize ve gelip gidenlere akrabalara sorun. Matematik TYT Geometri derslerinizi, hangi konularda ne tür başarı elde ettiğinizi, kimleri geride bıraktığınızı ve ipi önde göğüslediğiniz…

Matematik Özel Ders
Matematik Özel Ders Atakent

Matematik Geometri derslerinden aldığınız yüksek notlar için sizi kesin alkışlamışlardır. Emin olun hepsi gururla anlatır zekiliğinizi, cinliğinizi ve diğer çocuklardan ne kadar da farklı büyüdüğünüzü. Biraz planlı ve disiplinli Matematik Geometri çalışsaydınız kim bilir şimdi hangi durumda olurdunuz? Hiç düşündünüz mü?

Örneklerimizin hepsi de daha küçücük olduğunuz ilkokul yıllarından olduğunu bildiğiniz zannediyorum. Ortaokul bira es geçebiliriz. Şimdi lise yıllarını düşünelim. Okul dersleri  Geometri, Fizik ve Kimya gibi… Sınav hazırlıkları, alınan notlar, geçilmesi gereken barajlar rakiplerinizi üzmeden attığınız farklar. Öğretmenlerin, anne babaların, konu komşunun,” sınıfta kaçıncısın?” diye. hiç tanımadığınız insanların nasihatlerin dinlemek, onların sevgisini ve takdirini kazanmak var. Sokakta koşturmak için can attığınız yıllarda “Matematik Geometri ödevini yap, şimdi oyun zamanı değil!” diyen büyüklerin sözünü keşke dinleseydiniz.

Tüm bunları yanında bir de gençlik duyguları var tabi ki. Bazen hepimizin hata yapma ve başarısız olma hakkı var. Tabii siz yine büyük sözü dinleyin, hayatın gerçeklerini yok saymamalısınız. Unutmayınız ki, yerinde ve zamanında yapmanız gereken işlerin var. Sorumluklarınızı başkaları için değil kendiniz için yerine getirirseniz öğrencilik yıllarınızda başarılı olacağınızdan emin olabilirsiniz. Gün uzun, tüm yapmak istediklerinizi 24 saate sığdırabilirsiniz. Hepsine yapmaya yetecek zaman vardır. Denge, plan, program ve iç disiplin çözer. Bulun, bulmaya gayret edin, gezin, gülün ağlayın, koşun ama mutlaka çalışın ve hayatı dolu dolu yaşayın.

“İnsanoğlunun değeri, Geometri ile bir kesir biçiminde ifade edilecek olursa; payı gerçek kişiliğini gösterir, paydası da kendini ne zannettiğini; payda büyüdükçe kesrin değeri küçülür.” Tolstoy

Herkese öğrencilik yaşantısında Matematik Geometri derslerinde başarılar diliyorum.

Cevat Karkayalı

25.06.2015

 

Leave a comment