Skip links

MATEMATİK GEOMETRİ ÖZEL DERSİNDEN BEKLENENLER

MATEMATİK BAŞARMAK İÇİN KEŞFETMEK

Matematik Geometri için başarı; akıl, bilim, tecrübe, tedbir ve düzenli çalışma ile kazanılır. Plansız bir yaşam, akıntıya boşuna kürek çekmek gibidir; Matematik Geometri öğrenmeyi şansa bırakmak, başarı değil, sonu hüsran ile biter. Bariz Matematik ve Geometrideki en tehlikeli sözcüktür.

Matematik Geometri Özel Ders Atakent öğretmeninden,  Matematik Geometri derslerini en iyi biçimde öğrendikten sonra “en büyük başarılar” öğrencilik yaşantısının güç koşulları içinden çıkıp kendi geleceğini biçimlendiren, kendi yaşam yolunu açan öğrencilerin başarılarıdır.

Matematik Özel Ders
MATEMATİK ÖZEL DERS ATAKENT

Matematik Geometri derslerinden başarıyı yakalamanın birçok faktörlerle ilintisi olduğu muhakkaktır. Daha önceden de bilindiği gibi ‘öğrenmek istemek’, Geometri için başarmanın vazgeçilmez koşullarından birisidir. Başarının hazzını zirvede yaşamak için varmak istediğiniz hedefin geçekleşmesini çok istemelisiniz.

Matematik Geometri öğrenmeyi istemeniz, önemli bir aşamadır; fakat yetinmemeli; başarıyı yakalamak için kendinizi karşınıza çıkabilecek her türlü engele karşı hazır hale getirmelisiniz. Bilmelisiniz ki,  sizi hedefe götürecek yol üzerinde tehlikeli çukurlar da vardır. Balta girmemiş ormanlarda her an yolunuzu kaybedebilirsiniz. Aşılmamış dağlar da engeller olabilir. Yola çıkarken bilmelisiniz ki, “dikensiz gül bahçesi yoktur!”

“Dikensiz gül bahçesi olmaz” ama dikenlerden korunarak da güle ulaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey, dikenlerden korunmanın yöntemlerini öğrenmesini bilmeniz gerekir. Dikenlerin batma ihtimalini en aza indirebilir ve gülü koparmadan koklayabilirsiniz. Tıpkı gül-diken ikileminde olduğu gibi ırmağı geçmek istiyorsanız, suyun sürükleme gücünü hesaba katmalısınız. Balta girmemiş ormanlardan geçmeniz gerekiyorsa vahşi hayvanlara karşı önleminizi almalısınız.

Aşılması güç ve imkânsız sarp dağları aşacaksınız, nefesiniz ona göre ayarlamalısınız. Ama bunların karşınıza çıkacağını tahmin ederseniz, yola çıkmadan Matematik Geometri Özel Ders öğretmenini yanınıza alırsanız engelli yolda kayıp olmadan kolayca aşabileceğini bilmenizi isterim. Bütün bunların üstesinden gelebilmeniz için kendinizi çok iyi tanımalısınız. Tecrübeye de ihtiyaç olduğunu kulak arkası etmemek gerekir. Demek ki yapmanız gerekenler arasında kendi iç dinamiğinizi meydana çıkarabilmek vardır. Böylece kendinizi tanımak için de ilk adımı atmış olursunuz. Siz kimsiniz ve gelecekten ne istiyorsunuz? 

Yunus Emre’nin, “İlim kendin bilmektir” şiirinin ilk dörtlüğünü hatırlamakta fayda görüyorum. Ne de güzel söylemiş Yunus Emre?

“İlim ilim bilmektir,

      İlim kendin bilmektir,

         Sen kendini bilmezsen,

Ya nice okumaktır.”

Anadolu bölgesinin derin ve ince anlamlı büyük ozanı Yunus Emre gibi iyi şairin dikkat çektiği gibi insanın kendisini bilmesi, alacağı yol, varacağı hedef, atacağı adım açısından çok önemli olduğunu bilmenizi isterim.

Öğrencilik yolculuğunuzda Matematik Geometri dersleri ile ilgili hiçbir sorun olamamasını diliyorum.

Cevat Karakayalı

21.06 2015

 

Leave a comment