Skip links

MATEMATİK GEOMETRİ ÖZEL DERSİNDEN SONRA

MATEMATİK İÇİN MAZERETLERİNDEN

KURTUL Kİ  ZİRVE YAP

Matematik Geometri öğrenme, parmak izi gibi kişiye özgüdür. Hiçbir öğrenci, hiçbir beyin diğerine benzemez.

Matematik Geometri Özel Ders Öğretmeninden Geometri konuları içinde bağıntıları, teoremleri ve geometrik şekilleri “TAM ÖĞRENME” kuralı biçiminde öğrendikten sonra,  Geometri problemlerini çözmek için umut, hiç bitmeyen bahar mevsimidir, içinde kar da yağar, fırtına da kopar. Ama çiçekler açmaya hep devam eder.

Matematik Özel Ders
Matematik Özel Ders Halkalı

Matematik Özel Ders Öğretmeni, Geometri öğretmeyi değil öğrenmeyi öğrenmeye, ezberciliği değil anlamaya, analiz ve sentez yapabilmeye, başarısızlığı değil başarıyı ölçmeye, programları değil öğrenciyi merkez yapmaya, tek kaynağa değil, zorlamaya değil, istekli olmaya, istek yaratmaya, korku ve otoriteye değil sevgiye ve demokratik olmaya önem verir.

Matematik Geometri Özel Ders sırasında öğretmenini dikkatli dinleyip notlar almayı ihmal etmemelisin. Matematik Geometri derslerinde başarılı olan öğrenciler öğretmeninin derste anlattığı konuların %64’ünü not alırken, başarısız olan öğrenciler en fazla %3’ünü not almaktadır. Okuldaki Geometri derslerini asla asmamalısın. Her derse girmeye çalışmalısın. Yapılan araştırmalara göre, çalışkan öğrencilerin tembel öğrencilere göre daha fazla derse devam ettiklerini göstermektedir.

Öğretmeninin derste anlattığı konu ve konu ile ilgili çözdüğü problemleri dikkatli bir şekilde takip etmelisin. Anlamadığın her noktayı Matematik Geometri Özel Ders Halkalı öğretmenine sormalısın. Derste düzenli olarak not tutmalısın, formülleri bağıntıları ve geometrik şekilleri en doğru biçimde çizmelisin ve not tutmalısın.

Öğretmen dersi anlatırken anlamadığın yerleri işaretleyerek dersten sonra mutlaka sormaktan korkmamalısın. Anlamadığın yerlerdeki, öğretmene sorduğun her soru, seni daha kalıcı öğrenmeye götürecektir. Her soru sorduğunda arkadaşın sana “ Aptal mısın nesin, sürekli soru soruyorsun?” diyebilir. Sen bunlara aldırış etmemelisin.

Ders sırasında dikkatinin dağıldığını ve konudan uzaklaşıp koptuğunu hissettiğinde, kaçırdığın kritik noktaları öğretmenden tekrar anlatmasını istemelisin. Size öğretmeniniz soru soruyor diye asla kızmayacağını bilmenizi isterim. Hiçbir öğretmen soru soruyor diye öğrencisine kızmaz. Eğer anlamadığın yeri sormazsan kaybedecek çok şeyin olacaktır.

Matematik Geometri Özel Dersi bitince her şey bitmez, şimdi de dersten sonra bazı davranışlarda bulunmalısın. Her gün ödevlerin dışında yaklaşık iki saat ilaveten Geometri çalışmalısın. Geometri dersine dinlendiğini ve zihninin açık öğrenmeye hazır olduğunu düşündüğün zamanlarda çalışmalısın. Çalışma sürelerin kırk dakikalık periyotlar halinde olmalı ve her kırk dakika çalışmadan sonra on dakika dinlemelisin.

Çalışma sistemine ve tavsiyelerime uyan öğrencilerin hem okulda hem de yapılacak sınavlarda başarılı olacağına inanıyorum.

Başarılı dileklerimle…

Cevat Karakayalı

10.06.2015

 

 

Leave a comment