Skip links

MATEMATİK GEOMETRİ ÖZEL DERSİNİ ANLAMAK

MATEMATİK ÖZEL DERSLE KORKUN SENİ TAKİP ETMESİN

Matematik korkun seni takip etmemesi için geleceğin burada.

Matematik Geometri derslerini, Matematik Geometri Özel Ders Öğretmensiz öğrenmek, okyanusa kaptansız gemi ile açılmaya benzer. Deniz süt liman iken sorunu pek anlayamazsınız. Ancak okyanusta dalgalar ve fırtınalar çıktığında gerçeği o zaman görürsün. 

Matematik Özel Ders
Matematik Özel Ders

Matematik Geometri Özel Ders Atakent öğretmeni ile beraber olduğunuzda  Geometri derslerinden korkmanıza gerek olmadığını göreceksiniz. Gerçekten Geometri korkusu öğrencinin peşini bırakmayan ama tedavisi olan salgın bir hastalık gibidir. Daha da kötüsü hem sana hem de etrafındaki kişilere bulaşma riski olan berbat bir hastalıktır. Etrafındaki öğrenci arkadaşlarını Matematik korkusu açısından iki bölüme ayırabilirsiniz:

 Geometri korkusu yayanlar,

Geometri korkusu savarlar.

Size Geometri korkusunu hatırlatmayacak öğrenci arkadaş grubu edinmeye özen gösterirseniz iyi edersiniz. Arkadaşların veya okulunuzdaki öğrenciler “ Geometri çok zor, bak dikkatli ol, çok çalış”, “ O öğretmen mi? Aman dikkat et!” Gibi sözlere aldırış etmezsen iyi edersiniz. Sana buna benzer Geometri başarısızlık tohumu ekebilirler.  Geometri derslerinden korkmanın ve başarısız olmanın nedenlerinden birisi de onların bilerek veya bilmeyerek beynine ektikleri tohumların yeşermesi olabilir.

Aklınızdan ne geçirirseniz başınıza gelebilir. Sadece bir örnekle açıklayalım: “Bir gün Geometri  öğretmeni bir öğrenciye babasını okula gelmesi gerektiğini söyler. Öğrenci de babasına söyler. Ama babası okula gitmeden önce babasına bazı bilgiler verir: baba bak, bu Matematik hocamızın kulakları kepçe gibidir. Konuşurken kulaklarına bakılması hiç hoşuna gitmiyor,” der. Baba oğul okula gitmek için evden çıkarlar. Çocuk arabada uyarılarına devam eder: “Baba sakın kulaklarına bakma”, “konuşurken kepçe ve kulak kelimelerini kullanma” “baba, aman dikkat kulağına bakma”. Baba da ne yapsın oğlunu dinlemekte ve dediklerini yapmayı unutmamak için onları düşünmekle meşguldür. Okula gelmişlerdir. Kapıyı çalarak Geometri öğretmeninin odasına girerler. Koltuğa otururlar ve Öğrencinin babası ilk cümlesi “Buyurun kepçe kulak bizi niye çağırdınız.” Olur. Çocuk yıkılmıştır, Geometri öğretmeni şaşırmıştır. Baba ise bu cümlenin ağzından nasıl çıktığı konusunda hayretler içindedir.”

Neden baba bu cümleyi kurdu? Çünkü baba, çocuğunun telkinlerini o kadar dinlemişti ki sürekli onu düşünüyordu? Beyin de istemden o kadar etkilenmişti ki bu cümle ağzından çıkartmıştı. Telkinler sen istemesen de beynini programlanmaktadır.

Matematik Geometri için başarınızın en büyük düşmanınız olan olumsuz düşüncelerden uzak durmanız en büyük dileğiyle…

Cevat Karakayalı

  1. 05. 2015

 

Leave a comment