Skip links

MATEMATİK GEOMETRİ ÖZEL DERSLE MÜMKÜN

 MATEMATİK GEOMETRİ DERSLERİNİ ÖĞRENMEK,

BENİMSEMEK VE HAZMETMEK MATEMATİK ÖZEL

DERSLE MÜMKÜN

Matematik Geometri dersini çalışmadan kendini esen rüzgarlara bırakarak, istediği limana gitmek isteyen öğrencileri bekleyen son, tam bir hayal kırıklığıdır.  Çalışmadan geçmeyen hiçbir başarı ya sürekli değildir ya da yoktur.Hayata yolculuk matematikle başlar ve hayatta her şey mümkün.

Matematik : “Mümkün” öğrencilerin Matematik Geometri Özel Ders, Matematik ve Geometri derslerine bakış açısını değiştiren, onları sarsan, kimi zaman yanlış yaptıklarını fark ettiren, kimi zaman da kendilerini keşfetmelerini sağlayan bir önemli bir kelimedir…  Hayallerinizin peşinden gidin. Matematik Geometri çalışın, öğrenin ve “mümkün değil” demeyin. Öğrencilik hayatınızda da üç kelimenin çok önemli olduğunu düşünün: Mümkün, mümkün değil ve garanti. Eğer bir şeye “garanti” derseniz onun için çabaladığınız,”mümkün değil” derseniz onu kafanızda bitirdiğinizi, “mümkün” derseniz o şeyin sonuca ulaşacağınızı söyleyebilirim. Geometri  öğrenmeye çabalayan, huzura ulaşmaya kendinizi aşmaya ve bulmaya çalışan biri olmaya çalışmalısınız. Öğrenmenin, yaşamanın ve doğruya ulaşmanın sonu yoktur. Zaman içerisinde kendinizi yenileyin. Bu mümkün kelimesini herkes bilmelidir. Hiçbir çocuk “mümkün değil” diyerek doğmuyor. Çocuklar ve öz güven aynı anda gelişmelidir. Öğrenci, öz güvenini hayal kurmayı unuttuğu zaman kaybediyor.

Matematik Özel Ders Atakent
MATEMATİK ÖZEL DERS HALKALI

Oysa her öğrencinin hayalleri ve hayalleri “mümkün” kılma gücü vardır. Zamanında Matematik Geometri Özel Ders Büyükçekmece verdiğim 16 yaşında bir kız öğrencime, hangi mesleği sevdiğini, ne yapmak istediğini sordum. Bana verdiği cevap çok düşündürücü idi. Verdiği cevap, “ onu siz söyleyeceksiniz.”  oldu. Düşünebiliyor musunuz? Bana geleceğini nasıl yaşayacağını söylememi istedi. “annemle babam ‘öğretmen ol’, arkadaşlarım ‘ Elektrik mühendisliği oku’ dedi. Be de ona inatla ‘Sen ne yapmak istiyorsun?’ diye sordum. Anne ve babalar çocuklarına deneyimleme şansı tanımıyor. Onlara öz güven vermek için seçtikleri yöntemler ne yazık ki çoğu zaman yanlış.”Ağaca çıkma düşersin “ denildiğinde çocuk bir daha ağaca dokunmuyor, hatta ağacı sevmiyor. Bırakalım, Geometri  çalışsınlar, hayal kursunlar. Kendilerine matematik dersini yapacağına güvensinler. Her şeyin başlangıcı merak…

“Mümkün değil” demekle “ imkânsız” demek aynı şey midir? Ve sadece “mümkün” demek yeterli midir?

Merak etmeyi bilgiyle birleştirdiğiniz zaman “mümkün” demek gerekiyor. “Ben Geometri  problemlerini çözerim” demek sadece durumu “mümkün” kılmaktır. Fakat matematik sorusunu çözmek bilgi gerektirir.” Geometri  sorusunu çözerim, ama nasıl çözerim” diye sorduğunuz anda, bilgiye ulaşmaya başlarsınız. Nasuh Mahruki’nin bir sözü vardır: “Bilgisiz öz güven cüretle, bilgili öz güven cesarete yol açar.” Mümkün değil” dediğiniz her şey için bir hiçe dönüştüğünden, imkânsız olmakla aynı anlama gelir.

Matematik Geometri derslerini sevmenizi ve çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Cevat Karakayalı

2.2.2016

 

Leave a comment