Skip links

MATEMATİK İÇİN BELLEK

MATEMATİK ÖZEL DERS

Matematik dersinin hiç dalı yoktur ki, ne kadar soyut olursa olsun, bir gün gerçek dünyada uygulama alanı bulmasın. Matematik ile ilgili istenen davranışın alışkanlığa dönüşebilmesi için, kişinin o davranışı birbirini izleyen 21 gün boyunca yapması gerekir.

Matematik için uzun, yorucu ama keyifli bir  Matematik öğrenmenin yolunda koşmanın ardından emeklerinizin karşılığını aldığınızda, dünden daha mutlu olacağınız kesindir. Bu durum hem rahatlatıcı hem de ilerisi için motive edici olur. Bu yol cesaret istiyor ve bireyin asla tek başına alabileceği yol değildir. Bu yol birliktelik yoludur. Adım, adım sakin kararlı ama ölçülü davranmak için alınan yardımlarla bir yoldur. Size bir tavsiyem olacak. Bu engelli yolu Matematik Özel Ders Avcılar öğretmeninizle beraber yürümeniz ve aşmanızdır.

Matematik Özel Ders Halkalı
Matematik Özel Ders Atakent

Umarım siz de farkındasınızdır ki, size en çok desteği verecek olanlar anne-babanız ve kardeşlerinizdir. Buna ilave olarak Matematik Geometri Özel Ders Atakent öğretmeniz elinden geleni yapacaktır. Bu yükü bir yıl boyunca taşıyacaktır. Anlamadığınız konularda size yardımcı olacak ve aynı zamanda psikolojik destek verecektir.

Matematik Öğrenme ile ilgili psikolojik veriler ve bunlardan faydalanmanın yolları:

– Öğrenmenin sağlanabilmesi için, ders çalıştıktan sonra beyni uyarıcılara nasıl kapalı tutulur?

Matematik öğrenme etkinliğinden sora zihnin uyarıcılar kapalı tutulması, psikolojide hatırlama ve unutmayla ilgili önemli bir bilgidir. Bu bilgi bağlamında, öğrenme etkinliğinden sonra zihni uyarıcılara kapatarak unutma en az seviyeye getirilmelidir. Yani, öğrenilen bilgilerin kalıcı olması için, öğrenme davranışlarından sonra herhangi bir zihinsel faaliyet yapılmaması gerekir.

Önerimiz:

Matematik dışında, hangi dersten anlamada öğrenme güçlüğü çekiyorsanız o ders ile ilgili yatmadan önce yazılı olarak notlar alın veya konu ile ilgili 25-30 sorunun çözümünü yazılı olarak yapın. Ardın da herhangi bir farklı ders çalışma, kitap okuma, bulmaca çözme gibi zihinsel etkinlik yapmadan yatın.

Sabah erkenden kalkın ve sadece 10 dakika Matematik dersi veya çözümünü yaptığınız soruları tekrar edin. Bu uygulamaya 3 hafta devam edin. Bu arada niçin 21 gün dediğinizi duyar gibiyim. Hemen bu durumu açıklayalım.

Matematik Geometri ile ilgili istenen bilgilerin ve davranışların alışkanlığa dönüşebilmesi için, kişinin o davranışı birbirini izleyen 21 gün boyunca yapması gerekir. Bunun adı 21 gün yasası olarak bilinir. Tam öğrenme yirmi bir günde gerçekleşir. Bu beyinde yeni bir nöron bağlantısının kurulması için gereken süredir. Yaşamımızdaki rutine her gün aynı saatte aynı şekilde yaptığınız herhangi bir etkinliği yerleştirdiğinizde, hızla bir alışkanlık haline gelir.

Aydınlık bir bakış açısına sahip olmanıza yetecek denli güneş diliyorum…

Cevat Karakayalı

04.12.2014

Leave a comment

 1. Efsane Cevat Hocam,
  Ne zaman Matematik kelimesini duyduğumda gördüğümde oradan uzaklaşırdım. Ancak sizinle tanıstıktan sonra bu düşüncelerim değişti.Bana söylediginiz ” Çalışma isteğinizi gelmesini bekleme , istek çalışmaya başladıktan sonra gelir.” Sözünün ne kadar doğru olduğunu anladım. Bu arada Geometri 1. Ara sınavından 83 aldım. Çok mutlu oldum.Bana bu ani yaşattığız için çok teşekkür ediyorum…Artık,Matematik benim en iyi yol arkadaşım.

 2. Değerli Hocam;
  Matematik,geometri,biyoloji,kimya ve fizikte her konuda yardımcı oldunuz hocam,sayenizde bu dersleri sevmeye başladım ve sevmenin yanında başarıda gelmiş oldu. Gerekse üniversite sınavında gerekse okul sınavlarında sizin sayenizde yüksek netler ve puanlar aldım.Emeğinizin hakkını asla hiç bir şekilde veremem hocam.Derslerimizin hepsi çok eğlenceli ve dolu dolu geçti. Dersi sevdirerek anlatmanızın başarıda büyük payı olduğunu düşünüyorum hocam.Hayatımda başarılı olmamın kısacası dönüm noktam siz oldunuz hocam. Asla unutamam sizi… Efsane Cevat Hoca kısaca e.c.h
  AKIN KALIN
  Türk Hava Kurumu Üniversitesi- Uzay Mühendisliği(İngilizce)

 3. MATEMATİK İÇİN DESTAN YAZDIĞIM BAŞARI HİKAYEM (www.mathcevathoca.com)
  Efsane Cevat Hocam ;
  10.sınıfta MATEMATİK dersinde başarılı olmak için,matematik özel ders öğretmenimle beraber kendime yaz aylarında hedef koydum hedefler düşüncelerin netleşmesini,zamanının ve karşımıza çıkan fırsatların etkili kullanmamızı sağladığına inandım.”aradığını bilmeyen bulduğunu anlayamaz.”ne yapacağıma karar vermezsem,hayatta benim için nasıl karar vereceğine şaşırır.Kararsızlık matematik geometri dersleri için başarısızlık demektir.Hedeflerimi net olarak belirttiğim takdirde,beynim beni o belirlediğim hedefe kilitledi ve hedefi tam 12 den vurmam için programlandı.Sonuç olarak matematik 1. ara sınavından 96 alarak 10. sınıfların içinde rakiplerimi üzmeden 1. olmamı sağladı.Matematik özel ders öğretmenimin sayesinde beynim hayalimi gerçek olarak kabul etti ve bana bu gururu yaşattı.
  Hedef sahibi olmak benim gücümün gelişmesini sağladı koyduğum hedef bana en sevdiğim televizyon dizisi olduğu saatte matematik dersi çalıştıran çok önemli bir güçtü hedef belirlemek matematik dersi için başarı yolunda atılacak ilk adım olduğuna inandım.Matematik özel ders öğretmenimin başarı tüyosunu hiç unutmadım: “iyi bir başlangıç yarı yarıya başarı demektir.”
  Sonuç olarak matematik özel ders öğretmenim ile tırmanmayı göze aldığım ve şuan 10.sınıfların içinde 1.nci olduğum için zirvenin hazzını yaşıyorum.Bana bu itme gücünü veren ve koyduğumuz hedefleri başarmamda en büyük desteğim olan matematik özel ders öğretmenime teşekkür etmeyi bir borç bilirim.

  Emre VAROL

  10.sınıf öğrencisi