Skip links

Matematik İçin İyi Düşün

MATEMATİK

YKS = TYT + AYT

SINAVIDAN YARDIM İSTER MİSİN?

Matematik dersine çok çalış, farkını ortaya koy! TYT Geometri çalışarak engellerin üstesinden gel! Hayallerine giden yolda pek çok zorluklarla karşılaşabilirsin. Matematik Geometri Özel Ders Öğretmeninin önerdiği bu dört stratejiyi, üzerindeki Matematik çalışmama tozunu atıp yeniden başlamana ve başarılı olmana yardımcı olacaktır.

Matematik Geometri
Matematik Geometri Özel Ders
  • Matematik İçin Sorumluluk Sahibi Ol
  • Geometri Dersine Kendini Ada
  • Matematik İçin Hareket Planı Yap
  • Matematik Korkularını Paylaş

Bir numaralı ateşleyici: Matematik öğrenme isteğinizi yönetin!

Matematik öğrenme arzusu ve öğrencilik hayatlarınıza hâkim olmak, kendine güven ve mutluluk için son derece önemlidir. Eğer  Geometri öğrenmeye neşe ve coşku ile yaklaşırsak çok daha kendine güvenli ve becerikli hissederiz. Nörologlar, ne kadar çok öğrenirsek sinir hücrelerimizin de o kadar güçlendiğini kanıtladılar. Yeteneğinizi sergiledikçe beynimizdeki mutluluk hormonu salgılıyor.

Öğrencilik hayatın bize öğreteceği tek şeyin; eğer herhangi bir alanda daha yeterli olmak için becerilerimizi kuvvetlendirecek sek niçin öğrenmek istediğimizi ve  Geometri öğrenmemizi nelerin engelleyebileceğini araştırmalıyız.

Şunu hiç unutmamalıyız ki, öğreneceğimiz şey konusunda başarılı olup olmayacağımızı gösteren işaretler var. Bu işaretlerin farkına varabilirsiniz, öğrenmeye ve büyümeye karşı olan yaklaşımınızı şekillendirebilirsiniz.

  • Gelecek Kimliği

Yeni bir tecrübe veya zorlu bir öğrenmeyi deneyip denemeyeceğinizi belirlerken kendinize sormanız gereken soru: “Bu hedef veya hayalim gelecekteki kimliğime uygun mudur?”

Örneğin Geometri YGS-LYS sınavına hazırlanırken, Geometri bilgilerini gelecekte kullanmayacağınızı düşünürseniz çok fazla çalışmaz, hatta sınava bile girmek istemezsiniz. Bunu bilerek şu anda yeni bir şey öğrenmek için ne kadar çabaladığınızı bir düşünün. Bunun sebebi büyük ihtimalle gelecekte yeni becerileri kullanacağınızı düşünmemenizdir. Şu anda yaptığınız işle ilgili daha iyi performans sergilemek ve hayatınızdaki başarınızı artırmak için öğrenebileceğiniz yeni beceriler neler olduğunu düşünün.

İçsel Değerler

Bütün öğrenciler “yüzeysel değerler” ya da güç veya övgü gibi dış dünyadan gelecek ödülleri öğrenmeye programlanmışızdır. Motivasyon söz konusu olduğunda “sopa ve havuç” yöntemi, bilinen en kötü metafordur. İstenilen biçimde davranmazsanız sopa bir ceza gibi görünecek ve istenilen biçimde hareket ederseniz “havuç” bir ödül gibi görünecektir. Birincisi, hepimizin birer sersem olduğunu düşünmeleri; ikincisi, eğer cezalandırılırsak istenen şeyleri yapacağımız sersemler olduğumuzu düşünmeleri; üçüncüsü ise, bizi yüzeysel değerlerin motive ettiğini düşünmeleridir.

Faydacıl Değer

Düşünmeniz gereken şu nokta olmalı; “Bu hedefin peşinden gitmenin bana faydası olacak mı?” Yüksek performansta ise bu öğreneceğiniz şeyin şu anda yaptığınız işe ne yararı olacağı ile ilgilidir. Mesela, Geomerti dersi çalıştığınızda netleriniz artacak, yüksek puan alacaksınız ve istediğiniz üniversiteye girebilirsiniz. İstediğiniz mesleği yapma faydacıl değer var demektir.

Başarılar dilerim.

Cevat Karakayalı

18.01.2017

 

Leave a comment