Skip links

MATEMATİK İÇİN ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK

 MATEMATİK ÖĞRENMEDE EN BÜYÜK TEHLİKE

“ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK”

Matematik Geometri öğrenmek için erken teşhis öğrencilik yıllarınızı kurtarır. Matematik için, olduğumuz yerde kalmaya devam ederek, ulaşmamız gereken hedefi yakalayamayacağımızı  unutmamalıyız.Matematik Geometri dersini öğrenciler öğrenirken bu kadar çabuk pes etmelerinin nedeni, ne kadar yol aldıklarına bakmayıp ne kadar yol kaldığına bakmalarıdır.Matematik Geometri derslerinde görmeyi öğrenin. Her şeyin birbirleri ile bağlantılı olacağını fark edeceksiniz ve göreceksiniz. En iyi matematik öğrenmenin yolu sabır ve zaman olduğunu unutmayınız. Matematik için, ya tecrübenin değerine inanır ve uygular ya da yanlışlarınızın kurbanı olursunuz. Karar sizin….

Matematik Özel Ders
Matematik Özel Ders Atakent

MATEMATİK İÇİN EN BÜYÜK TEHLİKE “ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK”

Matematik dersinde öğrenilmiş çaresizlik, genellikle öğrencilerinGeometri problemlerini çözerken çok sayıda başarısız yaşaması sonucu, tekrar denese e olayların kendi kontrolünde olmadığını, bu matematik konusunda asla başarıya ulaşamayacağını düşünüp, yeniden deneme cesaretini kayıp etmesi hali olduğunu düşünüyorum. Bu durumdan kurtulmanın en iyi yolu Matematik Özel Ders Halkalı Öğretmeninden yardım almasıdır. Çaresizliği öğrenen öğrencilerde, durumu kabullenerek içinde bulundukları koşulların değişebileceği veya değişebileceğine inançları kalmamıştır.

Bu durumu iyi anlatabilmek için beş maymun hikâyesini anımsayalım:

“Araştırmalar bir kafese beş maymun, kafesin tam ortasına da bir merdiven koyarlar. Merdivenin tepesine ise muz asarlar. Her bir maymun merdivenin tepesindeki bu muza ulaşmak için harekete geçer. Tam bu sırada deneyi yapanlar maymunların başından aşağıya buz gibi su dökerler. Kafesin içindeki maymunlar muzu alamadan aşağıya atlarlar. Bu durum defalarca tekrar edilir. Artık öğrenilmiş çaresizlik başlamıştır. Daha sonra kafesteki maymunlardan birisi alınır ve onun yerine yeni, hiç ıslanmamış bir maymun konur. Yeni maymun tabi ki hemen merdivene tırmanmak ve muzu almak için harekete geçer.

Fakat ummadığı bir tepki ile karşılaşır. Daha önce kafasından aşağıya soğuk su dökülen dört maymun yeni gelen maymunun muzu almasını engellemeye çalışırlar ve yukarı çıkmasın diye bir de döverler. Bundan sonra ıslanma olayını yaşayan dört maymundan birisi daha dışarı alınır ve yeni bir maymun konur. Yeni gelen maymun da muzu almak için hamle yapar ancak o da diğer maymunlar tarafından engellenir.  Üstelik dayağı da yeni gelen maymundan yer. Benzer biçimde ıslanan üçüncü maymun dışarı alınır.  Ve üçüncü yeni maymun kafese konur ve o da muzu almak için teşebbüs eder diğer maymunlar tarafından engellenir.  Bu durum içeride ıslanma olayını yaşayan maymun kafesin içinde kalmaz. “

İşte öğrenilmiş çaresizliktir. Siz de Geometri dersinden korkuyorsan, sevmiyorsan kafesin içindeki yeni maymun olduğun içindir. Bu bakımdan size verilen negatif telkinleri önemseme çaresizliğine aldırış etme ve öğrenilmiş çaresizliğini fark et.  

Keyifli bir yıl geçirmeniz dileğiyle,

Cevat Karakayalı

06.01,2016

Leave a comment

 1. BAŞARI HİKAYEM OLMAYA ÇOK AZ KALDI…
  Matematik Geometri derslerinin virtüözü EFSANE CEVAT HOCA ile artık Matematik ve Geometri benden korksun…
  Matematik özel dersine başlamadan önce yerimde patinaj yapıyordum.şimdi matematik dersine çalışmaktan kendimi alamıyorum.ygs matematik sorularını yapmaya başladım zirveye çıkmaya çok az kaldı.Farklı metotlarla matematik bilgilerimi hafızama kolaylıkla atmaya başladım. ..bana yardımlarini esirgemeyen matematik öğretmenim olan EFSANE CEVAT HOCA ya çok teşekür ediyorum…
  DOĞUKAN DALKIRAN
  11.sınıf sınıf ogrencisi

 2. MATEMATİK GEOMETRİ ÖĞRENDİĞİMDE GELECEĞİM KENDİ ELLERİMDEDİR

  Matematik Geometri ve Fizik derslerinden başarılı olmak, kendimi önemsemek,kendi kendime yardım etmek için,okulda hem mutlu,hem güçlü, hem de onurlu ve özgür olmak için, deneme-sınama ile hiç vakit kaybetmemek için Matematik Geometri Özel Ders öğretmenimin tecrübelerinden yararlanmak için Matematik Geometri Özel Ders almaya karar verdim.Bu kararımda ne kadar haklı olduğumu zaman geçtikçe daha iyi anladım.
  Matematik Geometri Özel Ders öğretmenim bana sadece akademik başarıyı değil, aynı zamanda hayat başarıma katkıda bulunduğunu Matematik Geometri ve Fizik Özel Ders almaya karar verdikten sonra anladım.Öğretmenimden çok memnum kaldığım için arkadaşlarıma da tavsiye edeceğim.”Söylenenler unutulur, görülenler hatırlanır, yaşananlar anlaşılır ve unutulmaz.” atasözü önemli ve doğru bir sözdür.Azimli olduğum kadar akıllı da olursam Matematik Geometri derslerinden başarılı olacağımı anladım. Matematik Geometri ve Fizik Özel Ders öğretmenimi tecrübeli bir yol arkadaşı olarak gördüm.
  Matematik Geometri Özel Ders almaya başladıktan sonra, davranışlarımda çok büyük olumlu yönde değişiklik oldu. Örneğin, gün bittiği halde öğrenme isteğimin bitmediğini, Matematik geometri çalıştıkça öğrenmeyi, öğrendikçe çalışmayı öğrendim. Yeni 11. sınıfta Matematik dersi için yeni hedefler koydum. Bu hedefleri yakalayacağımdan kendime inancım tamdır. Bana bu itme gücünü veren Matematik Geometri Özel Ders öğretmenime çok teşekkür ederim.

  ENDER MERT KUTBAY
  SAKIP SABANCI ANADOLU LİSEESİ
  11.SINIF MF ÖĞRENCİSİ

 3. MATEMATİK GEOMETRİ ÖĞRENDİĞİMDE GELECEK BENİM ELLERİMDE OLACAK!
  Hayallerime giden yolda Matematik Geometri Özel Ders Öğretmenim yanımda olduğunda, artık Matematik Geometri dersi benden korksun. Matematik Geometri dersinde başarılı olmam için Efsane Cevat Hoca bana bir atlet gibi davranmam gerektiğine inanmamı sağladı. Matematik Geometri Özel ders öğretmenim Matematik Geometri konusunda görkemli sonuçlar alabilmem ve başarılı olabilmem için günlük çalışmamı ve günlük egzersizler yapmam gerektiğini bana inandırdı. Çünkü büyük atletler mükemmelliğe egzersizle ulaşılabileceğini çok iyi bilirler. Matematik Geometri dersinden soru çözme egzersizi disiplin gerektirir. Matematik Geometri Özel Ders öğretmenimin söylediği gibi: “ Disiplinin bedeli, pişmanlığın acısından daima daha azdır.”
  Ben de Matematik Geometri dersini planlı ve etkin verimli bir biçimde çalışacağım…
  Ana Matematik Geometri dersini anlamamı sağlayan ve aynı zamanda çalışma azmini veren Efsane Cevat Hocama çok teşekkür ediyorum…
  T. Erkam Fidan
  11.sınıf sayısal Öğrencisi