Skip links

Matematik İstanbul Özel Ders

 MATEMATİK İÇİN MÜKEMMEL ÖĞRENCİLİK YAŞAMINA ERİŞİN

Matematik için başarı peşinde koşarken, kendinizi dokunduğunuz öğrencilik yaşamlarını yükseltme ve Matematik dersinde bulunduğunuzdan daha iyi bir durumda olmaya adamanızı öneriyorum.

Matematik öğrenmek ve öğrencilik yaşantısı bir beceridir. Tüm becerilerde olduğu gibi, temel kuralları öğrendikten ve pratik etmek için zaman ayırdıktan sonra daha iyiye gidersiniz. Çok daha iyiye… Hatta kendinizi gerçekten Matematik öğrenmeye adarsanız, ustalık seviyesine bile ulaşabilirsiniz.

Matematik
Matematik İstanbul Özel Ders

DİKKATİNİZİ HAYATA VERİN

Yaşamınızın neyi simgelenmesini istediğinizi, yaşadığınız öğrencilik yıllar içerisinde Matematik dersinde neler öğrendiğinizi ve nasıl bir miras bırakacağınızı düşünmek için zaman ayırmalısınız. Zaman ellerinizden kum taneleri gibi akıp gider. Bir daha asla geri gelmez. Zamanı AYT Geometri için öğrencilik yıllarında akıllıca kullananları mutlu bir gelecek beklemektedir. Günlerinizi yeteneklerinizi açığa çıkarmaya adayın. Bu durum Erma Bombeck göre:

Yaşamımın sonunda Tanrı’ karşısına çıktığımda tek bir becerimi bile geride bırakmamayı ve ‘Bana verdiğin her şeyi kullandım,’ diyebilmeyi umuyorum.” Her sabah güne başlamadan önce günlüğünüzü yazmaya çalışın. Geometri dersinden başarılı olabilmeniz için hangi hedeflere ulaşmanız gerektiğini düşünün ve kaç soru çözmeniz gerektiğini yazın. Sıkıca sarıldığınız değerleri düşünün. Bir önceki günün size verdiği derslerden neler öğrendiğinizi düşünün. Geometri problemlerini çözerken yaptığınız hatalardan ders çıkarmaya çalışmalısınız.

HAYATA KATILIN

Hayat bir aynadan yansıyan ışınlar gibidir. Hayata ne verirseniz o da size onu veriyor. Hayatın ön görülemez olması mükemmel olma gücünü kullanmayacağın anlamına gelmez. Hedeflerini belirle. Matematik öğrenmek için plan yap. Harekete geç ve hayallerinin peşinden git. Kişisel sorumluluk tam olarak bu demek: Elinden gelenin en iyisini yaptığında durmayı da bil. Bırak, gerisini hayatın kendisi yapsın.”

MATEMATİK ÖĞRENMEK İÇİN ODAKLANMA

Matematik İstanbul Özel Ders öğretmeninizin dediği gibi, nereye odaklanırsanız enerjiniz ortaya çıkar. Hedefler odakları doğruyor. Bu basit ama güçlü bir fikirdir. Geometri dersinden başarılı olabilmek için hedefleri belirleme ve düzenli olarak üzerinde düşünme konusunda ustalaşmak muhteşem bir öğrencilik yaşamının vazgeçilmezlerindendir. Hedef belirleme büyümeyi sağlar. Bir hedefe ulaşmanın asıl değeri elde edilen sonuçta değildir, sonucu elde etmek için çıktığınız yolculuğun bir insan olarak kazandırdıklarıdır. Hedefler belirleyip her sabah beş dakika bu hedefleri gözden geçirerek hayat üstündeki etkinizi kullanacaksınız. Olaylara tepki veren değil, olayları önceden gören biri gibi yaşarsınız. Matematik dersinde problemleri çözerken daha az hata yapacak ve daha az sürede daha çok problem çözeceksiniz. Roman yazarı Saul bellow’ın söylediği gibi:  Planlar sizi tercih işkencesinden kurtarır.

Başarılar dilerim.

Cevat Karakayalı

24.07.2016

Leave a comment