Skip links

Matematik Özel Ders Avcılar

 MATEMATİK 

YKS = TYT + AYT

SINAV GÜNÜ YAKLAŞIRKEN

Matematik çalıştığınızda hep bir adım önde olursunuz.Matematik dersinden yüksek not almak isteyerek hayallerini kendi gücüyle gerçekleştirebileceğine inan öğrenci şevklidir, inançlıdır ve yaşama sevinci müthiştir. Öğrencinin gelecek yaşantısındaki umudu, onun şimdiki gücünün kaynağıdır.

“Sen Matematik sınav sorularını çözersin, biraz çabala, eninde sonunda başaracağından eminim sevgili çocuğum!” diye hitap eden anne-babalar çocuğunu cesaretlendirdiği için çocuğu eninde sonunda başarılı olur. Matematik Özel Ders Avcılar öğretmeni, öğrencisine “sen yapabilirsin!” “Kendi hayallerini ve hedeflerini gerçekleştirebilecek güç sende var!” mesajını vererek öğrencisi Matematik Geometri dersinden başarılı olmasının yolunu açar.

Avcılar Matematik Özel Ders
Matematik Özel Ders Avcılar

Matematik Özel Ders Avcılar öğretmeninin söylediği gibi, Matematik sınav stresini ve motivasyonu kontrol eden her öğrenci başarılı olur. Ancak stresin Matematik sınavı için azalttığını bilir. Motivasyonu artırmak için stresten nasıl uzak durabiliriz? İşte bu sorunun cevabı birden fazladır. Birçok çözüm ve yöntem vardır. Bilindiği gibi stresi en çok yaşayan öğrencilerdir. Yıllarca deneyimlerim sonuçlarına göre üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin en çok sınav stresi yaşarlar. Bu yüzden üniversite Matematik YKS hazırlanan öğrencilerin yaşadığı psikolojiyi yakından takip ediyorum. Öğrencilerin yaşadığı sorunlara bakalım:

-Matematik Geometri deneme sınavlarında başım ağrıyor.

-Sıkça hastalanıyorum.

-Dört işlem hataları çok yapıyorum.

-İstediğim bölümü kazansam başka hiçbir şey istemiyorum.

-Matematik sınavları ile ilgili artık birçok kabuslar görmeye başladım.

-Tırnaklarımı koparıyorum, saçlarım dökülüyor.

-Çok gerginim ve bağışıklık sistemim çöktü. Kendimi nasıl sakinleştirmeliyim.

Diğer taraftan stresin olumlu bir yönü de öğrencilere Matematik Geometri  dersi çalışma gücü vermesidir. İlk önce harekete geçmek için bir ihtiyaç ortaya çıkar, ihtiyacın giderilip giderilmeyeceği düşüncesi stresi meydana getireceği ortaya çıkar. Stresi oluşturan eylem ortadan kaldırılırsa stres de ortadan kalkar, eylemler ihtiyaçların giderilmesi için yetersiz kalırsa vücutta yıkıcı hasar oluşur. Stresin vücut üzerinde bir takım etkileri vardır. Bunlardan bazıları aşağıda belirtilmiştir:

Matematik Sınavında Stresin Fizyolojik Etkileri

-Kasılmış mide

-Gergin kaslar

-Yüksek nabız

-Nefeste zorluk

-Konsantrasyon bozukluğu

-Konuşma zorluğu

-Ses kısılma

Stresin Duygusal Belirtisi

-Uyuma sorunun ortaya çıkması ve erken uyanma

-Duygusal patlama

-Aşırı yeme veya iştah kaybı

-Titreme

– Kaygı ve korkuda kaçma

Stresin Zihinsel Belirtileri

-Konsantrasyon zorluğu

-Eleştireler kapalı tutma

-Düşüncelerin çarpıtılması

-Eskiye göre daha katı tutumlar sergileme

-Çevreyi suçlama

Egzersiz ve olumlu düşünme

Haziran ayında Matematik LYS yaklaştığında kaygı seviyesi yüksek öğrenciler, “Zaman kalmadı. Hiçbir şey bilmiyorum, herkes çalışmasını bitirmiştir. Sınav günü geldi ve ben çalışmış olsam da nasıl olsa her şeyi birbirine karıştırıyorum”, ya da sınav sırasında “Matematik dersinden benden daha iyiler olduğuna göre neden sınav kâğıdını ilk ben veriyorum? Sorular bu kadar kolay olamaz. Ben soruları yanlış anlamış olmalıyım…”  gibi düşüncelerin etkisi altına girerek kendilerini sıkıntı altına sokuyor. Öğrencilerin sınav öncesinde öğrendiği bilgiyi, sınav sırasında etkili bir biçimde kullanmasına engel olan sınav kaygısının etkileri, “endişe” ve “yoğun duygulanım” başlıkları altında ifade ediyor. Kaygısı yüksek olan öğrenciler, düşük olanlarla oranla ders çalışmaya daha çok zaman ayırmasına rağmen diğerlerinden daha başarısız oluyor. Elde edilen bulgular, düşük performansının nedenini bu öğrencilerin Matematik dersi çalışma sürelerindeki yetersizlikle değil, olumsuz düşüncelerinin kendi üzerilerinde yaratığı, başa çıkılmaz derecedeki kaygı ile açıklıyor.

Kaygının zihinsel süreci olan “endişe” ile başa çıkmak için gerçekçi ve olumlu düşünme biçimini benimsemeye çalışmak, bedensel süreci olan “yoğun uyarılma” ile başa çıkmak için de gevşeme egzersizleri yapmak gerekiyor. Öğrencilerin kendi zihinlerinde ürettiği bu olumsuz düşüncelerinin tutsağı olmaktan kurtulmaları halinde, endişeleri azaldığı ve artık bedenden gelen sinyaller eskisi olumsuz yorumlamadığı için “yoğun uyarılma” ve “endişe” sürecinin aşama aşama yok olacağı belirtiliyor. Öğrencilerin potansiyellerini kullanabilmeleri ve öğrendiklerini kâğıda doğru ve sistemli bir şekilde dökmeleri için endişe verici sürecin etkisinden uzak ve huzurlu ortamlarda kendilerini rahat hissettikleri pozisyonda ders çalışmaları öneriliyor.

Matematik Özel Ders Avcılar öğretmeni denemiş, isterseniz siz de Deneyin

-Bir şey tamir ederken elin tamamen yağlandığında burnun kaşınır.

-Yere düşürdüğün bir bozuk para veya bir küçük vida ulaşılması en zor yere yuvarlanır.

-Patronuna lastiğin patladığı için geç kaldığını söylediğinde ertesi gün lastiğin gerçekten patlar.

-Sıkışık trafikte şerit değiştirildiğinde, terk ettiğin şerit daha hızla akmaya başlar.

-Birileri ile karşılaşma ihtimalin, görünmek istemediğin zaman en üst düzeydedir.

-Bir makinenin çalışmadığını ispat etmen gerektiğinde kesin çalışır.

-Kaşıntının şiddeti ulaşma zorluğu olan yerle doğru orantılıdır.

-Ayağınıza tam oturan bir ayakkabı kesinlikle mağazada en çirkinidir.

-Herhangi bir şeyi çok beğendiğinizde derhal üretimden kaldırılır.

-Üzerine yağ-reçel sürülmüş bir ekmek kesinlikle en pahalı halıya ve yüzüstü düşer.

(Efsane Math Cevat Hoca)

Başarılar dilerim.

Cevat Karakayalı

02.06.2016

Leave a comment

  1. Matematik özel ders öğretmenim ile matematik konularını tam ogrendikten sonra ,matematik dersinde başarının çalışmakla kazanildigi bir gerçektir.fakat bazen çok çalışmakla matematik dersinden başarıli olmak için yetmeyebilir.bu yüzden çalışmanın da sistemli ve programlı olmasi gerçektir. YGS ve LYS sınavlarında başarılı olmak için bilgi birikimini yanında iyi bir sınav strateji olmalıdır. Matematik özel ders öğretmenim matematik dersindeki eksiklerime destek,anlayamadigim matematik konularını daha kolay anlayabilcegim ders anlatım tekniği ile sunmaktadir.matematık konularını daha iyi anlıyorum.hersey için tessekurler. ..
    Doğukan Dalkıran