Skip links

MATEMATİK ÖZEL DERS HALKALI

MATEMATİK

YKS = TYT + AYT

SINAVI İÇİN TEMEL

SORUNLAR VE OLASI ÇÖZÜM YOLLARI 

Matematik çalışmak için iç disiplin, bir hareketi farkında olamadan yapacak aşamaya gelene kadar devam ettirme alışkanlığıdır. İç disiplin kilolarca baskı uygularken, pişmanlık tonlarca baskı uygular.

Halkalı Matematik Özel Ders
Matematik Özel Ders Halkalı

Matematik Çalışma Sorunu: Eve gidince geometri dersini çok çalışacağım diye plan yapıyorum. Evde Geometri defterini ve Geometri kitabını açınca ne yapacağımı bilemiyorum.

Atakent Geometri Özel Ders öğretmeninin cevabı:

-Başarının en temel koşullarından biri de ısrarcı olmaktır. TYT Geometri dersini çalışma konusunda aldığınız kararları, her ne olursa olsun mutlaka uygulamaya çalışın. Eğer uygulayamıyorsanız bir sorun var demektir. Hedefinizi gözden geçiriniz.

Matematik dersini çalışmak bir alışkanlık meselesidir. Böyle bir alışkanlığı elde edebilmek için ders konuşulan ortamları okul dışına taşımaya çalışın. Öğrencilerin planlarını en çok zorlayan kıramayacağı arkadaşların davetleridir. O arkadaşlarınıza hayır diyemediklerinden yakınırlar. Bu problemi çözmek de yine öğrencinin elindedir. Eğer arkadaşlarını kaybetmek istemiyorsa onlarla önceden beraber olacağı zamanı belirleyip kendi onları davet etmelidir. Böylece hem onları memnun eder hem de planınızı bozmamış olur. 

-Ne yapacağınız konusunda hiçbir fikriniz yoksa Matematik Özel Ders Halkalı öğretmeninizden yardım talep edebilirsiniz veya okulda defter ve kitaplarınıza ders esnasında evde ne yapmanız gerektiğine dair kısa notlar alabilirsiniz. Mesela Geometri konusunun daha iyi kavranabilmesi için eski bir konunun gözden geçirilmesine ihtiyaç doğar. Bu notlar sizi çalışmak için yönlendirecektir.

Matematik Sorusunu Anlama Sorunu: Matematik Problemler konusundaki soruları yanlış anlıyorum, ne yapmalıyım?

Sınav esnasında öğrenci yanılgılarının başında verilen problemi okuma gelir. Bir problemi çözerken, soruda yer alan verileri, matematik diline dönüştürmek gelir. Geometri dersinde yapılan bu işleme denklem kurma denir.  

Kaygılıy sanız Lütfen Okuyunuz

Geometri dersini çalışırken, sınavlardan önce veya sınav sırasında öğrencinin canını sıkan, yaptığı işi düşünen, hatta başarısızlığa neden olabilen bir duygu ve düşünce vardır:

Bunun adı kaygı…

“Ya kazanamazsam, ya başaramazsam!” ortaya çıkan kaygı, yapılan araştırmalara göre öğrencileri ameliyat olacak hastalardan daha fazla etkilediği göstermiştir. Öğrenci, çalışırken böyle bir duyguya, düşünceye kapılırsa Geometri dersi çalışmayabilir.

Kaygıyı azaltmak için pratik öneriler

-Sınavdan önce zihnimizde, geçmişteki başarısızlıklarını değil, başarınızı vurgulayın.

-Başarısızlığa neden olan sebeplerin, yeni başarısızlığa neden olmasına izin vermeyin.

-Kendinize kendi değerler altında yeni bir değer biçmeyin.

-Matematik sınavı için daima olumlu düşünün.

Sınav:

“Öğrencinin ilgi, yetenek ve çalışma alışkanlıkları ile kazanılmış olduğu bilgilerinin değerlendirilmesidir. Bu nedenle sınav başarısı ile kişilik değerinizi bir tutmayınız.”

Başarılar dilerim.

Cevat karakayalı

14.05.2016

 

Leave a comment

 1. MATEMATİK GEOMETRİ İLE HAYALLERİME KAVUŞUCAĞIM
  Matematik Geometri dersindeki konuları Matematik Geometri özel ders öğretmenim olmadan anlamam ve tam öğrenmem okyanusa kaptansız gemi ile açılmaya benzer. Deniz süy liman iken bir şey hissetmezsiniz. Okyanusta dalgalar ve fırtınalar başladığında o zaman gerçeği görürsünüz bu yüzden Matematik Geometri özel ders öğretmenim yanımda iken artık Matematik ve Geometri derslerinden KORKUYORUM. Matematik 11.sınıf dersinin konularından TRİGONOMETRİ konusu çok zor olduğunu ve çok formül olduğunu biliyorum. Matematik Geometri özel ders öğretmenimin etkin öğretme teknikleri ile Trigonometri konusunu çok iyi öğrendim Matematik geometri özel ders öğretmenim olan EFSANE CEVAT HOCA , benim peşimi bırakmayan ve salgın bir hastalık olan Matematik korkumu bana yenmesini öğretti.
  Matematik geometri derslerine bakış açımı değiştiren, beni sarsan, kimi zaman yanlış yaptığımı fark ettiren, kimi zamanda kendimi keşfetmemi sağlıyan matematik özel ders öğretmenime teşekkürlerimi sunarım…
  FATİH KARACA
  11.sınıf MF öğrencisi

 2. Hedeflerimi yakalamak için matematik ve geometri şart

  Hayallerime gide yoldu matematik geometri özel ders öğretmenim yanımda olduğunda artık matematik geometri başarıyı yakalamam için bir atlet gibi davranmam gerektiğini düşünüyorum. Matematik geometri özel ders öğretmenim, en önemli matematik geometri konusunda görkemli sonuçlar elde edebilmem icin günlük çalışmam ve egzersiz yapmam gerektiğine inandırdı. Çünkü büyük atletler mükemmelliğe egzersizle ulaştığını bilirim. Matematik geometri özel dersinden soru çözme egzersizi disiplin gerektirir. Matematik geometri özel ders öğretmenim söylediği gibi disiplin bedeli, pişmanlığın acısından daima daha azdır.Ben de matematik geometri özel ders ini planlı bir şekilde çalışmak zirveye çıkacağım…
  Buna matematik geometri özel dersini anlamamı çalışma azmimi veren Efsane Cevat Hocama çok teşekkür ederim.

 3. MATEMATİK DERSİNİ BAŞARMAK İCİN HEDEF KOYMAK ŞARTTİR!
  9. Sinif matematik konularindan geometri bolumunu , ozellikle trigonometri kismini anlamakta ve formulleri kafamda tutmakta zorlaniyordum. Okuldan eve gelince canim matematik calismak istiyor , matematik defterimi ve kitabimi aciyorum ne calisacagimi bilmiyordum. Matematik ozel ders ogretmenimle beraber yaptigimiz plan ve etkin calisma sayesinde konularla ilgili tum sorulari yapabiliyorum. Matematik dersini calisma istegim artti. Bana bu aliskanliklari kazandiran matematik ozel ders ogretmenime tesekkur ediyorum…
  Bora Mert Arslan
  9. Sinif ogrencisi

 4. Matematik sınavlarında başarılı olmak için ve birinci sıralarda yerimi alabilmem için düzenli ve etkin çalışma gerektirir. Bunun sayesinde matematik konularından trigonometri logaritma ve dönüşümler konularında çok ters çözerek ön sıralarda yerimi aldım. Matematik özel ders öğretmenim bana matematik bilgilerini ezberleyen değil bilgiye ulaşmanın sağladı .Benim geleceğimi kurtarmak için devamlı matematik çalışmam gerektiğinin inandırdı.Başarımı özel ders öğretmenime borçluyum.borçluyum bu yüzden matematik özel ders öğretmenime teşekkür ediyorum
  Fatih Karaca

 5. Matematik dersinden başarılı olmam ve kendi kendime yardım etmem için , deneme sınama ile vakit kaybetmemek için matematik özel ders öğretmenimin söylediklerini aynen yaptığımda matematik dersinden notlarim yükseldi aynı zamanda davranışlarımda olumlu yönde değişiklikler oldu matematik çalıştıkça öğrenmeyi öğrendikçe çalişmayı öğrendim kendime yeni hedefler koydum bana bu çalışma isteğini veren özel ders öğretmenime teşekkür ederim.
  T.Erkam Fidan

 6. Post comment

  Şeyanur süngü şehremini ANADOLu lisesi 12 sınıf öğrencisi says:

  LYS MATEMATİK GEOMETRİ SINAVLARINDA BAŞARIYI YAKALAMAM İÇİN ZAMAN PLANLAMA BECERİSİ ŞART.
  Matematik özel dersten sonra matematik dersini çalışmak için yeterli zaman bulamıyordum.Geometri dersini çalışmak için bir türlü zamanı ayarlayamiyordum. Zaman bazen çok bazen de az geliyordu. Matematik geometri derslerini çalışmaktan sosyal etkinliklere zaman ayiramiyordum. Bu durumun nedeni planlı çalışmadığımdan olduğunu anladım. Lys matematik geometri derslerinin sınavlarından başarıyı yakalamak için yapılması gereken başlangıç aşamasından itibaren lys MATEMATİK GEOMETRİ özel ders öğretmeniyle düzenli, programlı, bir tempoyla yakaladım. Bunun için yapılacak işlerin önem sırasına göre plan yaparak MATEMATİK özel ders öğretmenimle hallettim. Matematik özel ders öğretmenim zamanı çok iyi yönetmeni öğretti. Her şey için teşekkürler..

 7. MATEMATİK İÇİN GÜNÜ VERİMLİ KULLANMAK:
  Matematik özel ders almaya başladıktan sonra ilk iş olarak kendime açık seçik ve ulaşabileceğim hedefler koydum.Bu hedeflerime ulaşmak için plan yaptım.Verimli ders çalışma tekniklerini öğrendim.Bunun sonucu olarak artık parabol,polinom,çember gibi karşıma çıkan bütün soruları çözebiliyorum.Matematik için herşey yolunda Teşekkürler..
  EMRE VAROL

 8. Matematikle ilgili yazılarınızı okuyorum ve çok beğeniyorum okula giden oğluma da okutturuyorum matematik dersine çalışma isteği arttı herşey için teşekkürler

 9. ogluma matematik özel ders aldırdıktan sonra cocugumun matematik dersıne ılgısı arttı matematık odevlerını isteyerek yapıyor ve metematık sorularını yapamadıklarını matematik özel ders ogretmenıne soruyor.matematik özel ders ögretmenine tesekkür ederim

 10. Matematik Özel ders aldıktan sonra okul sınavlarında çok rahatladım.Daha önce yapamadığım konuları Cevat Hocayla anlamaya başladım.Cevat Hocaya bana verdiği destek için çok teşekkür dederim

 11. Post comment

  Burak Türkyılmaz says:

  LYS-1 Matematik Geometri için 21 gün kala
  Daha önceden birkaç matematik öğretmeninden matematik özel dersi aldım. Matematik netlerimde bir değişiklik olmadı. Arayışa girdim yeni matematik özel ders öğretmeni buldum. Ön görüşme sonucunda diğerlerinden farklı olduğunu gördüm. İlk ders olarak matris konusunu yaptık matris çarpımını 1 dk öğrendim.
  Bundan sonra matematik çalışma azmim arttı hedefime ulaşacağıma inanıyorum…
  Herşey için teşekkürler
  Burak Türkyılmaz 12.sınıf LYS öğrencisi

 12. Post comment

  Şeyanur süngü şehremini ANADOLu lisesi 12 sınıf öğrencisi says:

  Matematik lys sınavına 21 gün kaldı. Anlamadığım karmaşık sayılar ve logartima konularını cevat hocayla hallettim. Artık lys tipi soruları da çözebiliyorum. Umarım gerçek lys sınavında da hepsini yaparım..

 13. Matematik özel dersi aldırdıktan sonra çocuğumun disiplinli ve planlı bir şekilde odevlerını yapıyor matematik öğretmeni Cevat hocaya teşekkür edıyorum.

 14. MATEMATİK YGS-LYS SINAVLARI İÇİN HEDEF VE SONUÇ İLİŞKİSİNDE DOĞRU ADIMLAR
  2017 ygs lys matematik sınavı için matematik özel ders öğretmenimle fonksiyonlar konusunda ilk adımı attım.bu matematik sınavında başarılı olmak için sadece çalışmak yetmez yani düzenli çalışmak,hedef belirlemek ve en önemlisi gireceğim sınavı iyi tanımam gerektiğine inandım.eğer lys-ygs matematik sınavını iyi tanirsam daha iyi çalışacağıma ve hedefime daha kolay ulaşacağıma karar verdim sınavın sürecini yönetmek benim elimde bunun içinde yapmam gereken ilk şey plan ve hedef oluşturmak.hedefim belirlendiği planlarin oluşturuldugu bir işte başarıyla ulaşmak daha rahat ve daha keyifli olacağını biliyorum.ilk önce genel bir durum değerlendirmesini matematik özel ders öğretmenimle yaptım.durumumu tespit ettim ve eksiklerimi belirledim çünkü başlangıçta Nerede oldugumu Göremesem ihtiyaclarimi da belirleyemem onun için bir hedef çizdim hedef belirlersem 1 yıl boyunca motivasyonum iyi olacaktır.
  2. Adım olarak gireceğim sınav özelliklerini sınav sistemini ayrintisini öğrenmek büyük önem arz eder.sınav sistemini iyi tanıdığım zaman yıl içinde daha az problemle karşılaşacağımida biliyorum.diğer yandan verimli ders çalışmam gerekir herkes çalıştığını söyler ama herkes başarılı olduğunu söyleyemez.verimli çalışma derken zamanı iyi kullanmayı,neyi ne zaman yapacağımı kastediyorum.1 yılın tüm özeti verimli ve düzenli çalışmadır daha sonra ders çalışma programı yapmalıyım matematik için programlı çalışmak demek;
  Bir günde ne kadar çalışacağınızi belirmenize yardimci olur.
  Günün hangi saatlerinde çalışacağımiza belirlemenize yardimci olur.
  Neyi nerde baslayacagima karar vermenizi sağlar
  Güven ne motivasyon sağlar.
  İlgi ve dikkat arttırır.
  Bu yarışa daha etkili bir şekilde hazirlanmami sağlar.
  Ders dışı zaman ayirmami sağlar.
  2017 deki matematik lys-ygs sınavını kazanacagimi inanıyorum. ..
  12.sınıf lys öğrencisi

 15. Post comment

  Şeyanur süngü şehremini ANADOLu lisesi 12 sınıf öğrencisi says:

  Matematik özel ders öğretmenim benim “neyi? Nasıl? Nerede?” öğrenebileceğimi hissederek türev ve integral gibi konularda eksikliklerimi giderdi ve tam öğrenmi sağladı.
  MATEMATİK özel ders öğretmenimle matematik öğrenmek, çalışmak, yoğunlaşma, sağlam irade azim büyük bir dikkatle yaklaşım ve özveri ile irade ister. Matematik ozel ders öğretmenim ozel ders konularını açık , duru , yalın bir anlatımla aktarırken konuyu özümletecek örnekler kolaydan zora basitten karmaşığa giden çokça test sorusu ile destekleyerek akla gelebilecek her türlü ayrıntıya yer veriyor. Bunun sonucunda lys1 matematik netlerim de arttı. Her şey için teşekkürler…