Skip links

Matematik Özel Ders İFİKAN

MATEMATİK ÖĞRENMEK İÇİN

ETKİN BİR DİNLEYİCİ OLMANIN YÖNTEMİ

Matematik çalışmak ve öğrenmek için çok iyi bir bellek güçlü gerekçelerle, belirli bir hedefe yönelerek, öğrenilen konulara ilgi duyarak ve yetecek kadar tekrar yaparak elde edilir. Sözün özü:”Mermeri delen suyun gücü değil, sürekliliğidir.

Matematik Geometri
Matematik Özel Ders Küçükçekmece

Matematik Geometri derslerindeki konuları TAM ÖĞRENME olanağını sağlamak için etkin bir dinleyici olmalısınız. Bunun en yöntem “İFİKAN” adlı bir yöntemi kullanabilirsiniz.

İ- İleriye Bak

Matematik Geometri Özel Ders öğretmeninizi dinlerken, öğretmeninizin anlattıklarından yola çıkarak daha neler söyleyebileceğini tahmin etmeye çalışın. Bunu yaptığınızda dikkat dağınıklığı yaşamazsınız ve bunun sonucunda devamlı Matematik Geometri dersinde uyanık kalırsınız.

F-Fikirler

Matematik Geometri Özel Ders Ataköy öğretmeninizin bir ders boyunca anlattıklarının ana fikirlerini bulmaya çalışın, ders boyunca kendi kendinize bu konudaki önemli noktaları bulmaya çalışın. Burada anlatılmak istenen nedir gibi kendinize sorular sorarak ana fikri bulmaya çalışın.

İ-İşaretler

Matematik Özel Ders öğretmeninin beden diline dikkat etmelisiniz ve uyanık olmalısınız. Öğretmenler ses tonlarını yükselterek ya da “burası çok önemli, dikkat ederseniz, şunu unutmayınız ki” gibi sözel vurgularla önemli noktaları işaret edeler.

K-Katıl

Geometri dersinde devamlı aktif olmalısınız. Geometri öğretmeni soru soru sorduğunda tahtaya kalkıp çözmelisiniz. Aktif öğrenci daima bir adım öndedir. Pasif öğrenci hiçbir zaman başaramaz.

A-Araştır

Matematik dersi anlatılırken anlaşılamayan bir yer varsa ya da merak edilen bir ayrıntı varsa bunlarla ilgili soruları sormaktan çekinmeyiniz.

N- Not Tutma

Sınıfta dinleme yolu ile öğrenilen Matematik bilgileri çok uzun süre hafızada tutulamaz. Öğrenilenlerin zaman zaman tekrar edilmesi gerekir. Bu nedenle çözülen Geometri problemlerinin mutlaka not etmeniz gerekir.

Matematik Geometri Özel Ders öğretmeninin Önemli gördüğü bölümleri vurgularken çok sıkça kullandıkları ipuçları vardır.

  • Ses tonunu değiştirerek veya ses tonunu yükselterek veya alçaltarak, sertleşmek veya yumuşatmak önemli noktaların vurgularlar.
  • Matematik Özel Ders Atakent öğretmenleri önemli kavram, aksiyomları ve teoremleri belirtirken yavaşlatabilirler.
  • Anahtar sözcük ve cümle kullanımları değişik biçimde kullanabilirler. Örneğin, Beş Temel neden diyerek nedenleri sıralayabilir. Önemli dediği, düşünceleri sıralar.
  • Tahtaya Yazarak temel ve önemli bilgileri ana hatları ile belirtir.
  • Beş duyu organlarından göz ve kulağa hitap edecek araç ve gereçleri kullanırlar. Filmler, fotoğraflar, slaytlar kullanarak önemli kavramlar ve düşünceleri betimlerler.
  • Doğrudan bildirme yöntemi ile önemli düşünce ve kavramları öğrenciye bildirir.
  • Sözel olmayan ipuçları ile önemli duygu ve düşünceleri vurgular.

MATEMATİK DERSİNİ DİNLERKEN SORUNLAR VE OLASI ÇÖZÜMLERİ

SORUN 1

Geometri dersini dinlerken zihnim dağılıyor ve sıkılıyorum.

ÇÖZÜM

Ön sırada oturmak, konuya önceden bakmak ve anlatılan konu ile ilgili soru sormak.

SORUN 2

Geometri Özel Ders öğretmenim çok hızlı konuşuyor.

ÇÖZÜM

Kısaltma kullanmak ve sonradan doldurmak için boşluk bırakmak.

SORUN 3

Her şey önemli görünüyor veya hiçbiri önemli görünmüyor.

ÇÖZÜM

Konu hakkında bilgi sahibi olmadığınız veya anahtar kavramları belirleyemediğinin anlamı taşır. Geometri ders kitabından konuyu incelemelisiniz.

SORUN 4

Teknik terimleri telaffuz edemiyorum.

ÇÖZÜM
Okunduğu gibi yaz daha sonrada doğrusunu yaz.

SORUN 5

Öğretmen doğrudan kitaptan okuyor ve problemleri çözüyor.

ÇÖZÜM

Kitaptan takip et, öğretmenin yorumlarını kitaba not al.

 Başarılar dilerim.

Cevat Karakayalı

14.08.2016

Leave a comment