Skip links

MATEMATİK ÖZEL DERS VERENLER İSTANBUL

MATEMATİK ÖZEL DERS VERENLER İSTANBUL

MATEMATİK ÖĞRENİRKEN BEŞ NOKTA

 Matematik Özel Ders Veren İstanbul Öğretmenle, kimseden alkış beklemeden YKS Matematik çalışmaya devam etmeyi # çalışan öğrenci bilir.

1.Matematik İçin Motive Ol

Matematik Geometri Özel Ders Verenler İstanbul öğretmeninle Matematik öğrenmek için, “içindeki savaş ya da kaç” güdüsü, seni birazcık da olsa korkutan şeylerin üstesinden gelmene yardım edebilir. Ancak YKS Geometri sınavında, hedefine ulaşır ulaşmaz, bir dinlenme periyodu ile kendini ödüllendirmeyi alışkanlık edersen senin için doğru bir hareket tarzı olur. Doktor Shawn Talbott, “Stresi motivasyon olarak kullanmanın en büyük destekçilerindenim ama kendini yenilemek ve toparlamak için mola vermen şart” diyor.

Matematik Ders Verenler İstanbul
Matematik Ders Verenler İstanbul

2. Matematik Öğrenmek İçin Kendini Rahat Bırak

LYS Matematik sınavına hazırlanırken, “bir soru daha” sendorumundan uzak durmalısının. Yatağa girmeden aradan çıkarmak istediğin LYS matematik için bir soru daha, uzun süreli huzursuzluğa neden olur. LYS Geometri sınavı için, yapacaklar listeni illa ki tamamlaman gerekiyorsa listene son madde olarak dinlenmeyi eklemelisin. Beylikdüzü Matematik Özel Ders Verenler, “bir şeyi kabul edilebilir görmen için bunun yazılı olması mı gerekiyor? O halde yaz.”diyor

3. Susmak İçin Dinle

Geometri konularını çalıştıktan sonra, LYS sorularını çözemediğinde, otururken bile tırnaklarını koltuğun yastığına ya da avuçlarına geçiriyorsan, sessizce oturup meditasyon yapmak senin için seçenek bile sayılmaz. Bunun için zihnini yatıştıracak ve bu konu ile ilgili taktik için bir Geometri  Özel Ders Verenden destek şart. Bu sayede gevşeyebileceğini ve başka bir şeye konsantre olabilirsin.

4.Doğru Nefes Al

Huzursuzlukla başa çıkmanın en etkili yollarından biri, derin nefesler almaktır. Ayrıca derin nefes uyku kaliteni ve enerji seviyeni de yükseltir. Yeni başlıyorsan şunu dene: 10-20 dakika boyunca aldığın her nefese karşılık iki kat sürede nefes ver. İnatçı uyku sorunları ile boşa çıkmak içinse 8-16-32 tekniği ile doğru nefes alabilirsin. Sırt üstü yatıp diyaframını kullanarak 8, sağa dönerek 18, sola dönerek 32 kere derin nefes veriyorsun.

5. Durumunu Kabullen

Bazen YKS Geometri sınav sorularını çözemediğinde ve huzursuzlukla baş etmenin en kolay yolu onu kabullenmekten geçer. Matematik Geometri Özel Ders Verenlere Beylikdüzü Hocasına göre, “Huzursuz hissettiğin bir anda, bir saniye için dur ve olan biteni kavramaya çalış” diyor. Unutma ki, Matematikte ilerlemek için sana öğretildiği gibi davranmak zorunda değilsin. Hatta şunu bağıra bağıra söyle. “Olduğum gibi mutluyum. Kendimi seviyorum.” Bu tip küçük adımlar, sağlıklı değişimler için seni cesaretlendirecektir.

Kavanozdaki Taşlar

Zamanı iyi ve üretken olarak kullanımı konusunda Beylikdüzü Matematik Özel Ders Verenler zaman zaman kurslar düzenlerler. İşte bu kurslardan birinde Geometri Özel Ders veren zaman kullanma uzmanı öğretmen, ÖSS öğrencilerine, “Hadi, küçük bir deney yapalım” demiş.

Matematik Kursu
Matematik Özel Ders

Masanın üzerine kocaman bir kavanoz koymuş. Sonra bir torbadan irice kaya parçaları çıkarmış, dikkatlice üst üste koyarak kavanozun içine yerleştirmiş.

Kavanozda taş parçası için yer kalmayınca sormuş; ”Kavanoz doldu mu?”

Sınıftaki herkes, “Evet, doldu” yanıtını vermiş.

“Demek doldu ha “ demiş hoca. Hemen eğilip bir kova küçük çakıl taşı çıkarmış, kavanozun tepesinden içeri dökmüş. Kavanozu eline alıp sallamış, küçük parçalar büyük taşların sağına soluna yerleşmişler.

Yeniden sormuş öğrencilerine; “Kavanoz doldu mu?”

İşin sanıldığı kadar basit olmadığını sezmiş öğrenciler; “Hayır, tam da dolmuş sayılmaz” demişler.

“Aferin” demiş Matematik Geometri Özel Ders Verenler Beylikdüzü zaman kullanım hocası. Masanın altından bu kez de bir kova dolusu kum çıkarmış. Kumu kaya parçaları ve küçük taşarlın arasındaki bölgeler tümüyle doluncaya kadar dökmüş. Ve yeniden sormuş yeniden; “Kavanoz doldu mu?”

“Hayır, dolmadı” diye bağırmış öğrenciler.

Yine aferin demiş hoca. Bir sürahi su çıkarıp kavanozun içine dökmeye başlamış.

Sormuş sonra; “Bu gördüklerinizden nasıl bir ders çıkardınız?”

Geometri dersini  çok seven atılgan bir öğrenci hemen fırlamış,

“Şu dersi çıkarttık. Günlük iş programımız ne kadar dolu olursa olsun, her zaman için yeni işler bulabiliriz.”

“O da doğru ama” demiş, Matematik Geometri Özel Ders Verenler zaman kullanma hocası;” Çıkartılması gereken asıl ders şu; Eğer büyük taş parçalarını baştan kavanoza koymazsanız daha sonra asla koyamazsınız.”

Ve ardından herkesin kendi kendine sorması gereken soruyu sormuş;

“Öğrencilik hayatınızda büyük taş parçaları hangileri, onları ilk iş olarak kavanoza koyuyor musunuz? Yoksa kavanozu kumlarla ve su ile doldurup büyük parçaları dışarıda mı bırakıyorsunuz?

“Matematik için dün yaptığınız şey size hala çok iyi görünüyorsa, bugün yeterli değilsiniz demektir.” Earle Wilson

Geometri Özel Ders Beylikdüzü Hocası sizlere, YKS Sınavlarında   başarılarınızın daim olmasını diler.

Cevat Karakayalı

Math Cevat Tutor

04.05.2015

Leave a comment