Skip links

Matematik Özel Dersle Hep Bir Adım Önde

MATEMATİK ÖZEL DERS İLE

YKS = TYT + AYT

İÇİN HEP BİR ADIM ÖNDE

Matematik  konularını öğrenmede sağlıklı bir beyne sahip olmalıyız. Beynimizi travmaya neden olacak çarpmalardan korumalıyız. Düzenli ve günde 7 saat uyumalıyız. Uykusuzluk ve yorgunluk beynin algılamasını olumsuz etkiler. Öğrenme, bellek ve dikkat gibi işlevleri yavaşlatıyor. Yaşadığımız stresi en aza indirmeye çalışmalıyız. Küçük şeyleri dert etmemeliyiz

Matematik Özel Ders
Matematik Özel Ders

Matematik öğrenme, bilgiyi anlama, kaydetme, hatırlama ve istendiği zaman kullanma sürecidir. Bu sürecin tamamlanmasındaki en önemli unsur bilginin hatırlanarak kullanılmasıdır. Özel Geometri dersinde öğrendiğiniz bilgileri, belli bir zaman geçtikten sonra hatırlanabiliryorsa, o bilgilere ilişkin problem sorulduğunda problemi çözebiliyorsa öğrenme gerçekleşmiş olur.

Öğrendiğimiz bilgileri tekrar etmezsek unutulur. Öğrendiklerimizi, %20 dinleyerek, %40 okuyarak %60 yazarak, %80 anlatarak ve %90 tekrar ederek artırabiliriz. Her çalışmanın ardından mutlaka dinlenmek için kendinize zaman tanımalısınız. Burada en önemli faktör tekrar etmek ve dinlenmektir. YGSLYS  sınavlarında başarılı olmanız için gerekli matematik ve geometri ile ilgili tüm bilgilerin sistemli bir şekilde tekrarı ve tam öğrenmenin sağlanmasına yönelik, özel ders matematik öğretmeniniz sorular hazırlayacaktır. Öğrenme için çok soru çözmek tek başına yeterli değildir, çok ve kaliteli soru çözülmelidir.  adım 

Öğrencilerin bazıları, yazgıya bahane bularak kendi suçlarını başkalarında bulurlar. Ne yaparsan dönüşümü kendine gelir. Yani ne ekersen onu biçersin. Aşağıdaki baba ile oğul arasındaki hikaye buna iyi bir örnek teşkil etmektedir.

Bir matematikçi  ve oğlu ormanda yürüyüş yapıyorlarmış.

Çocuk birden takılıp düşmüş ve canı yanıp -AHHHHH, diye bağırmış.

İleride bir dağın tepesinden “AHHHHH” diye bir ses duymuş ve şaşırmış. Merak etmiş ve -SEN KİMSİN? Diye bağırmış.

Aldığı cevap “SEN KİMSİN?”olmuş. Aldığı cevaba kızıp, -SEN BİR KORKAKSIN, diye bağırmış.

Dağdan gelen ses “SEN BİR KORKAKSIN” diye cevap vermiş.

Çocuk babasına dönüp, -BABA NE OLUYOR BÖYLE? Diye sormuş.

_OĞLUM, demiş adam. DİNLE VE ÖĞREN! Ve dağa dönüp,

-SANA HAYRANIM. Diye bağırmış.

Gelen cevap “SANA HAYRANIM!” olmuş. Baba tekrar bağırmış,

-SEN MUHTEŞEMSİN!

Gelen cevap:”SEN MUHTEŞEMSİN!” Oğlan çok şaşırmış, ama halen ne olduğunu anlayamamış. Babası açıklamış:

Öğrenciler buna ‘Yankı’ ama aslında bu’ Hayattır’. Hayat daima sana senin verdiklerini geri verir; çektiklerin gölgeden değil, yaptığın eylemlerdendir. Hayat yaptığımız davranışların aynasıdır. Daha fazla sevgi istediğin zaman daha çok sev! Daha fazla şefkat istediğinde, daha şefkatli ol! Saygı istiyorsan insanlara daha çok saygı duy. İnsanların sabırlı olmasını istiyorsan sen de daha sabırlı olmayı öğren. Bu kural hayatımızın bir parçasıdır, hayat bir tesadüf değil, yaptıklarımızın aynadaki yansımasıdır.

Matematik Geometri Özel Ders Beylikdüzü Hocası sizlere, ilkokul, orta okul ve liseden üniversiteye uzanan bu uzun yolda tüm öğrencilerin YKS sınavlarında başarılı olmasını diliyorum.

Cevat Karakayalı

02 . 09. 2014

Leave a comment