Skip links

MATEMATİK VE ANNE

MATEMATİK GEOMETRİ BAŞ EDİLEBİLECEK BİR DERSTİR

ANCAK ANNEN YANINDA İSE!

Matematik Geometri dersinde başarma süreci, kazanmak veya  birinci olmakla ilgili değil; bu yarışı iyi koşmak ve yapabileceğinin en iyisini yapmakla ilgilidir. Herkes doğal olarak kapasitesi ve yetenekleri ölçüsünde, en iyi sonuçları almayı ister; çünkü her öğrencinin gönlünde bir aslan yatar. Matematik Geometri Özel ders öğretmeni, öğrencinin gerçek performansını ortaya çıkararak  en iyi sonucu alması için kendi kulvarında birinci olmasını sağlar.

Matematik dersinde başarının sırrı, acı ile zevkin seni kullanmasına izin vermeyip, acıyla zevki kendin kullanmayı öğrenmektir. Geometri  çalışırken eğer bunu yapmayı becerebilirsen öğrencilik hayatının kontrolünü elinde tutarsın, yapmazsan hayat seni kontrol eder. Okulda çevrenin istediği öğrenci olmaktansa, kendi istediği Matematik çevresini kuran öğrenci ol. Eğer bir dış etken senin üzerine düşerse, duyduğun acı o şeyin kendisinden değil, senin ona verdiğin değerden geliyordur.  

matematik Özel Ders
MATEMATİK ÖZEL DERS

Öğrencilik yıllarınızda en iyi Matematik Geometri Özel Ders Atakent Öğretmeni “Anne” olduğunu bilmenizi isterim.

Doğacak çocuk doğumdan bir gün önce Rabbi’nin huzuruna çıkar.

Bebek: “Allah’ım dünyaya gideceğim ve orada ne yapacağımı bilmiyorum.” Der.

Allah: “Ben senin için çok iyi Geometri bilen bir melek yarattım, o seninle ilgilenecek.”

Bebek: “Allah’ım onların dilini ve Geometri bilmiyorum. Onlarla nasıl anlaşacağım?”

Allah: “senin için yarattığım melek, sana sabırla onların dilini ve Matematik öğretecektir.”

Bebek: “Allah’ım dünyada duyduğum kadarı ile çok kötülükler var olduğuna inanıyorum, onlarla nasıl başa çıkacağım?”

Allah:” o melek, seni canı pahasına sana Matematik öğreterek canı pahasına kötülüklerden korumasını öğretecektir. Matematik öğrendiğinde, hiç endişelenme çok kolay kötülüklerle baş edebilirsin.

Bebek:”Allah’ım ben sana tekrar nasıl döneceğim?”

Allah: “Senin için yarattığım melek, bana nasıl döneceğini ve öğrencilik yıllarında neler yapman gerektiğini detaylı olarak sana anlatacaktır. O aynı zamanda senin en iyi Matematik Geometri Özel Ders Halkalı öğretmenindir. Bunu sakın unutma! Onun dediklerini aynen yerine getir.”

Derken Melekler gelir ve Dünya’ya gitme zamanının geldiğini söylerler ve çocuğu Rabbi’nin huzurundan alırlar ve bebek tekrar sorar: “Allah’ım benim için yarattığın meleğin adı ne?”

Allah: ”Adının önemi yok, sen ona ANNE diyeceksin.” Der.”

Geometri dersinin en önemli konularından birisi de İKİNCİ DERECEDEN DENKLEMLER, EŞİTSİZLİKLER VE FONKSİYONLADIR.

Denklemler konusunda ilk önemli adımların Babiller tarafından atıldığı bilinmektedir. Bu konuda yazılı en eski belge, MÖ 17002’dan yaşadığı sanılan Mısırlı Ahmes’in çalışmalarını içeren Rhind Papirüsü’dür. Rhind Papirüsü’nde çeşitli birinci dereceden denklemleri yer almaktadır. Sonraki yüzyıllarda, önce Yunan ve Mısır, daha sonra da İslam ve Hint matematikçileri denklemlere ilgi duymuş ve kimi özel ikinci dereceden denklemlerin çözümlerini araştırmışlardır.

Cevat Karakayalı

30.09.215                                

 

 

Leave a comment