Skip links

MATEMATİK ÖZEL DERSTE PLAN

MATEMATİK VE GEOMETRİ ÖZEL DERSTE PLAN YAPMAK

Matematik en açık olanı en açık yolla kanıtlama işidir. Matematik Özel Ders ve Geometri Derslerinde Planda esneklik

Matematik için : Peter Marshall: “yapılmış küçük işler, planlanmış büyük işlerden daha iyidir.” Derken planların uygulanabilirdiğine dikkat çekmektedir. Planlamada amaç, verimli bir çalışmadır. Ancak, matematik ve Geometri Özel derslerinde öğrenmek için, hazırlanan planda çalışma gerçekleşemiyorsa orada bir planlama sorunu vardır. Planı yaparken en sık düşünülen hatalardan biri, planların sınırlarını çok katı yapmalarıdır. Yapılan planda sınırlar esnek olmayınca uygulamada zorluklar çıkmaktadır. Hazırladığı planı gerçekleştiremeyen her öğrenci, bu nedenle ümitsizliğe düşmekte; sonra da öz-güvenini yitirmektedir.

Öğrencilerin hayatında kontrolünün dışında o kadar çok faktör vardır ki, bunların öğrencilerin çizdiği çerçeve içerisinde kalacağını beklemek yanlış olur. Bu yüzden, beklenmedik olaylar ve faktörler dikkate alınarak plana yerleştirilecek olan etkinliklerin süreleri esnek tutulmalıdır. Yapılması gereken iki farklı  çalışma arasında belli bir süre bırakılmalıdır. Böylece, bitmesi gereken bir ödevin elde olmayan nedenlerle sarkması, bir diğer ödevin gerçekleşmesini etkileyemeyecektir. Böylece etkinliklerden birinin geç bitmesi veya diğerinin erken başlaması durumunda plan bozulmayacaktır.

Matematik ve Geometri Çalışarak ,Günü Verimli kullanmak

Matematik için, en iyi plan, günü verimli kullanmaktır. Başarıya ulaşmak, günü verimli kullanmakla doğru orantılıdır.

Öğrenci ödevini yaparken, sürenin yetersizliğinden yakınıyorsa orada bir eksiklik vardır. O da planlama eksikliğidir. Bir çok öğrenci ise plan yaptığı halde gerekli öğrenmenin gerçekleşmediğinden şikayetçidir. Plan yapılırken planın en verimli nasıl işletileceği veya en verimli çalışmanın ne şekilde yapılacağı bilinmezse bu yakınmalar sürüp gider. İşte burada Özel Matematik ve geometri dersi öğretmeni devreye girer yaptığınız planı kontrol eder.

Matematik Özel Ders
Matematik Özel Ders

Hiç oturup bir gün içinde neler yaptığınızı ve yaptıklarınıza ne kadar süre ayırdınız mı? Bir deneyin. Eğer böyle bir hesaplama yaparsanız, farkında olmadan büyük bir zaman dilimlerini nasıl verimsiz işlerle harcadığınızı göreceksiniz. Bu hesaplama aynı zamanda, ne kadar zamana sahip olduğunuzu da gösterecektir. Öyleyse herkes sahip olduğu zaman potansiyelini iyi değerlendirmelidir. Bir şey tümüyle elde edilmezse, tamamen de

terk edilmemelidir. Zaman elde geldiğince iyi değerlendirmek başarının anahtarıdır.

Bir günümüz, 24 saat altın değerinde bir hazinedir. Onu verimli kullanmak, bir plan doğrulduğunda değerlendirmek en kazançlı olur. Bize verilen bu 24 saati iyi kullanırsak hedeflerimiz, karşımıza bir ödül olarak çıkar. Böylece idealinizdeki üniversitede okuma imkânı yakalarsınız. Zamanınızı eğer rastgele harcarsınız, sınavlarda başarısız olursunuz ve durum size en büyük ceza olur.

Zaman, tekrar kazanılmayan tek servettir. Zaman iyi planlama genişler, içine o kadar şey sığar ki… İsraf edilince de olanca hızı ile akıp gider. Senaca: “Hepimiz hayatın kısalığından söz ederiz de boş geçen boş geçen zamanımızı nasıl kullanacağımızı bilmeyiz.” Diyor.

Öğrenci, günü en iyi nasıl değerlendireceğini, planında hangi zaman ne yapacağını iyi bilmelidir. Şimdi, yapılan araştırmalardan yola çıkarak, bir günün nasıl verimli olacağını görelim.

Hayatta başarılı olmuş, ömürlerine birkaç insanın yapabileceği kadar çok işleri sığdırmış başarılı ve meşhur kişiler, sabah vakitlerinin önemine dikkat çekmişler ve sabah erken kalkıp sonrada uyumamayı başarıya götüren önemli bir etken olarak vurgulamışlardır.

Araştırmalar , “Kortizol” gibi, uyanıklık veren hormonların en fazla salgıladığı periyodun sabah 8-11 arası olduğunu ortaya koymuştur. Araştırmalarda, bu saatlerin planlama, düzenleme ve ileriye dönük düşünce üretimi için en verimli saatler olduğu sonucuna varılmıştır. Öyleyse planlama aşamasında sabah saatleri mümkün olduğunca öğrenmeye yönelik etkinliklere ayrılmalıdır.

Matematik Özel Ders Beylikdüzü Hocası Başarınızın devamlı artarak devamı diler.

Cevat Karakayalı

Math Cevat Tutor

13 . 09.2014

Leave a comment

  1. Hocam sizin sayenizde matematikten 90 aldim hic anlayamama ragmen onceki notlarimin 30 dan asagi olmasina ragmen cok rahatlikla 90 aldim.Nasil tesekkur ederim bilmiyorum bilgi dagarciginiza ve ogretme seklinize hayranim saygilar.

  2. Hocam sizin sayenizde matematikten 90 aldim hic anlayamama ragmen onceki notlarimin 30 dan asagi olmasina ragmen cok rahatlikla 90 aldim.Nasil tesekkur ederim bilmiyorum bilgi dagarciginiza ve ogretme seklinize hayranim saygilar.