Skip links

MATEMATİK VE ÖĞÜTLER

MATEMATİK İÇİN DUYGUSAL ZEKA

Matematik için çok çalışmalısın. Matematik Geometri için başarı tatlıdır. Ama çoğunlukla ter kokar. Geçmişteki Matematik bilgilerinizi öğrenmek istiyorsanız, bugünkü şartlarınıza bakın. Eğer geleceğinizi görmek istiyorsanız, bugünkü yaptıklarınız bakın.    Matematik bilgilerini kullanarak, haritada nerede olduğunu bilen bir öğrenci, gideceği yere çabuk karar verir.

MATEMATİK PROBLEMİNİ ÇÖZMEK İÇİN:

DÜŞÜNMEK-PLANLAMAK-DENEMEK-YAPMAK-TEKRAR YAPMAK- YENİSİNİ YAPMAK-YAPAMAYA DEVAM ETMEK-BAŞARI

Matematik Özel Ders
Matematik Özel Ders Beylikdüzü

Matematik İçin Duygusal Zekâ

“Descartes’in Yanılgısı” adlı kitabı bilim dünyası için bir dönüm noktasıdır. Bilindiği gibi, Descartes “Düşünüyorum, o halde varım.” Diyerek Geometri dâhil her şeyin akıldan olduğunu iddia etmişti. Bu anlayış matematik duyguları bilimsel kategoriden dışlıyordu. Yani bilim adamları “Duygular olağan üstü şeylerdir, bizim ilgi alanımızda değildir.” Diyerek kestirip atmışlardı. 1995 yılında Geometri duyguları bilimin menzili içine girmiştir. 

Mevlana’nın bu kadar ilgi görmesinin sebebi, onun söylediklerinin bilim tarafından daha yeni söylenmeye başlamasıdır. Mevlana, duygusal keşif yapmak isteyenler için müthiş bir materyal veriyor. Onu alıp yeni bilimsel verilerle çok rahat anlatabilirsiniz. Duygusal zeka ile Mevlana’nın arasındaki bağlantılardan biri, öz-bilinç dediğimiz kendini tanımadır. Ardından öz-yönetim gelir. Öğrenci kendini tanıdıktan sonra kendini yönetmeyi öğrenmelidir. Mesela araba kullanmak bir beceridir. Bir kere öğrendikten sonra, artık hiç düşünmeden kullanılır. Mevlana bir bakıma hayattaki önemli şeyleri beceri, alışkanlık haline getiriyor. Öğrenciyi hayat yolundaki trafik levhalarına yönlendiriyor, Matematik için doğru yolu gösteriyor. Sonra sosyal bilinç gelir. Sosyal bilincin içinde empati vardır.

Matematik Özel Ders Küçükçekmece
Matematik Özel Ders

Matematik Özel Ders Beylikdüzü Öğretmenizin tavsiyesi ::Duygu ile öğrenme

Nasıl ki bir su damlası sürekli damladığında mermeri oyabiliyorsa, öğrenci de sürekli aynı şeyleri düşündüğünde zihinsel yapısında bir zayıflama meydana gelir. Beyinde ağsal yapıda bozulmalar ortaya çıkar. Mevlana’nın böylesi tekrarlayan düşüncelerden de uzaklaştırıcı etkisi vardır. Çünkü Mevlana hikâyelerde öğrenmede sağ beyni öne çıkarıyor. Sağ beynin öğrenmesinde müzik, resim gibi sanat alanları, sezgisel öğrenme gibi olgular devreye girer. Yani duygu ile öğrenme gerçekleşir. Bir şeyi sadece sol beyin ile öğrenmeye çalışırsanız, sadece ezber yapmış olursunuz. Ama hem sağ hem de sol beyin bir arada işletilirse eğlenceli ve disiplinli öğrenme gerçekleşmiş olur. Mevlana’nın hikâyeler aracılığıyla öğrenmede sağ beyni aktif hale getirmesi öğrenmeyi kalıcılaştırıyor.

Mevlana hayatımızın içinde bulunduğu resmin bütününü görmemizi sağlıyor. Bu da literatürde “altı boyutlu” düşünce deniyor. Alı boyuttan ön-arka, sağ-sol ve aşağı- yukarı kastediliyor. Yan öğrenci bir Geometri problemini analiz ederken onu gelecek-geçmiş, tehditler- fırsatlar ve güçlü yönler- zayıf yönler bakımından ele alıyor. Kısacası, Mevlana’nın bibliyoterapi tekniğini hayata geçirmiş olduğunu görüyoruz.

Gönlünüzden geçen YKS Geometri netlerinin, hayalden çıkıp gerçeğe dönüşmesi dileğiyle,

Mutlu ve iyi çalışmalar…(Efsane Cevat Hoca)

Cevat Karakayalı

06.04.2016

 

Leave a comment

 1. Bugün çok mutluyum. Kare ve dikdörtgenin çevre uzunluklarını öğrendim . Tüm matematik sorularını artık çözebiliyorum. Efsane Cevat Hoca sayesinde mantığıma oturdu.teşekürler…
  Cenk Arslan
  4.Sınıf Öğrencisi
  Bİlfen ilköğretim okulu

 2. Matematik Geometri Dersinde Başarı Hikayem Olacak!
  Matematik geometri dersinde başarı için bir atlet gibi davranin !

  Hayallerime gide yoldu matematik geometri özel ders öğretmenim yanımda olduğunda artık matematik geometri başarıyı yakalamam için bir atlet gibi davranmam gerektiğini düşünüyorum. Matematik geometri özel ders öğretmenim, en önemli matematik geometri konusunda görkemli sonuçlar elde edebilmem icin günlük çalışmam ve egzersiz yapmam gerektiğine inandırdı. Çünkü büyük atletler mükemmelliğe egzersizle ulaştığını bilirim. Matematik geometri özel dersinden soru çözme egzersizi disiplin gerektirir. Matematik geometri özel ders öğretmenim söylediği gibi disiplin bedeli, pişmanlığın acısından daima daha azdır.Ben de matematik geometri özel ders ini planlı bir şekilde çalışmak zirveye çıkacağım…
  Buna matematik geometri özel dersini anlamamı çalışma azmimi veren Efsane Cevat Hocama çok teşekkür ederim.

 3. MATEMATİK GEOMETRİ İÇİN BAŞARI HİKAYEM OLACAK!
  TRİGONOMETRİ KONUSUNDA DESTAN YAZACAĞIM
  Matematik Geometri dersindeki konuları Matematik Geometri özel ders öğretmenim olmadan anlamam ve tam öğrenmem okyanusa kaptansız gemi ile açılmaya benzer. Deniz süy liman iken bir şey hissetmezsiniz. Okyanusta dalgalar ve fırtınalar başladığında o zaman gerçeği görürsünüz bu yüzden Matematik Geometri özel ders öğretmenim yanımda iken artık Matematik ve Geometri derslerinden KORKUYORUM. Matematik 11.sınıf dersinin konularından TRİGONOMETRİ konusu çok zor olduğunu ve çok formül olduğunu biliyorum. Matematik Geometri özel ders öğretmenimin etkin öğretme teknikleri ile Trigonometri konusunu çok iyi öğrendim Matematik geometri özel ders öğretmenim olan EFSANE CEVAT HOCA , benim peşimi bırakmayan ve salgın bir hastalık olan Matematik korkumu bana yenmesini öğretti.
  Matematik geometri derslerine bakış açımı değiştiren, beni sarsan, kimi zaman yanlış yaptığımı fark ettiren, kimi zamanda kendimi keşfetmemi sağlıyan matematik geometri dersi virtüözü olan Efsane Cevat hocama çok teşekkür ediyorum…..
  FATİH KARACA
  11.sınıf MF öğrencisi