Skip links

Matematik YGS Virajına Girerken

MATEMATİK GEOMETRİ

YKS = TYT + AYT

ÖĞRENMENİN BİR YOLU DA DENEME YAPMAKTIR!

Matematik YGS Geometri çalışmak için iç disiplin, bir hareketi farkında olmadan yapacak aşamaya gelene kadar devam ettirme alışkanlığıdır. İç disiplin kilolarca baskı uygularken, pişmanlık tonlarca baskı uygular.

“Ne yapsam da matematik Geometri dersi çalışamıyorum”

Diyenlere;

Tarafsız bir gözle verimli ve etkin ders çalışmak için düşüncelerinizi ve Matematik Geometri Özel Ders öğretmeninizin önerilerini bir kâğıda yazın,

Bunları gerçekleştirmek için hemen bir plan hazırlayın.

Deneme Sınavları

 • Konu eksiklerinizi öğrenmenize yardımcı olur.

 • Sınav kaygısını zamanla en aza indirger.

 • Zamanı en verimli şekilde kullanmasını sağlar.

 • Kendi gelişimini takip etmene yardımcı olur.

 • Gerçek sınav gizemini en aza indirger.

Matematik Geometri TYT problemlerini çözerken hızına hız katacak stratejiler istiyor musun?

Yakın zamanda Matematik YKS Geometri  denemesine girdin mi? Önemli değil. Daha fazla net yapmak istiyorsan ve istediğin netlere ulaşmak istiyorsan, bu yazı senin için geliyor. Sıkça girdiğin Matematik Geometri denemelerinde beyin çok hızlı düşünmene yardımcı oluyor. Böylece daha hız biçimde ilerleyebiliyor ve her çözdüğün sorudan sonra bir sonraki soruları daha hızlı çözebiliyorsun. Denemeye girdikçe öğrenmeyi, öğrendikçe çalışmayı öğrenebilirsiniz.

Matematik Geometri
Matematik Geometri Özel Ders

Matematik Geometri YKS = TYT + AYT sınavlara hazırlık sürecinde çeşitli dönemlerde farklı çalışma tarzları öne çıkacaktır. Kimi zaman konu öğrenimi, kimi zaman genel tekrar, kimi zaman da test çözümü gibi çalışmalar yaparak netlerinizi artırma olanaklarına sahip olabilirsiniz.  Matematik Geometri TYT sınavlarına çok az zaman kaldığında ise yapmanız gereken deneme çözümüdür.

 • Yapacağınız Matematik Geometri deneme sınavları ile neler kazanacağınızı biliyor musunuz?

-Eksikliklerinizi belirleyeceksiniz,

-Sınav sistemine alışacaksınız,

-Soru tiplerini tanıyacak ve kavrayacaksınız,

-Sınav heyecanınızı atma imkanı bulacaksınız,

-Rakiplerinizin arasındaki yerinizi ve durumunuzu belirleyeceksiniz,

-Zamanı etkin kullanmayı öğreneceksiniz,

-Yaptığınız çalışmaların sonucunda gelişiminizi takip edebileceksiniz,

Geometri bilgilerini kullanma yeteneğinizi geliştireceksiniz,

-Gerçek sınava hazır olduğunuzu hissedeceksiniz,

 1. Deneme sınavları çalışmanızın boy aynasıdır

Deneme sınavları bir tür boy aynasıdır. Boy aynası öğrencinin tüm bedenini göstererek kendine çeki-düzen vermesini sağlar. Deneme sınavları da öğrencinin yeterlilik düzeyini ölçer. Alınan netlerin kendi hedefleri için yeterli olup olmadığının bilincine vardırır. Daha sonraki çalışmalarını bu sonuçlara göre düzenler.

 1. Öğrenmenin bir yolu da deneme sınavlarıdır

Deneme-yanılma yolu ile öğrenme, tecrübeye dayalı olduğu için diğer öğrenme yöntemlerine göre daha kalıcıdır. Birçok öğrenci öğrenmeyi bilgiyi hafızaya atmak olarak algılar. Oysa önemli olan bilgilerin depolanması değil kullanılabilmesidir.

 1. Deneme sınavları ile strateji belirlenir.

Öğrenciler  Geometri YGS-LYS sınav öncesi deneme sınavları sayesinde gerçek sınavda nasıl bir strateji uygulayacaklarını öğrenir. Örneğin önce sayısal bölümden mi, yoksa sözel bölümden mi başlıyayım? Bu bölümlere ne kadar zaman ayırmalıyım? Turlama tekniğini nasıl uygulamalıyım? Gibi soruların cevabını ancak girdikleri deneme sınav sonuçlarına göre kedisi verecektir. Denemeler bu yüzden çok önem taşımaktadır.

 1. Öğrenmen sürecinde devamlılığı sağlar.

Matematik Geometri öğrenme devamlılık isteyen bir süreçtir. Ancak deneme sınavları ile bu süreç kontrol altına alınabilir. Deneme sonucuna bakarak hangi konuları tekrar gözden geçirmen gerektiğini kolaylıkla anlayabilirsin.

 1. Deneme sınavları motivasyon seviyeni yüksek tutar.

Deneme sınavına giren öğrenciler, aldığı puanlarla tercih etmeyi düşündüğü bölümün puanını karşılaştırarak ne kadar daha çalışması gerektiğini, kaç puana daha ihtiyacı olduğunu bilir. Bu durum öğrenci de farklılık seviyesini yüksek tutacağından motivasyounu olumlu yönde etkileyecektir.

 1. Deneme sınav sonuçları objektif değerlendirilmelidir.

Bir öğrencinin deneme sınavı yaparak öğrenme süreci sona ermemelidir. Üniversite adayı her deneme sınavından sonra sınavda yaptığı yanlışları, yapmadığı soruları yorumlayarak hatalarını ve kesiklerini giderme sürecine girmelidir. Bu soruların ilgili olduğu  Geometri konularını tespit ederek tekrar o konulara çalışmalıdır. Sadece deneme sınavı çözmek, öğrenmeyi kalıcı hale getirmez.

 “İlkokuldan Üniversiteye” giden bu zorlu yolda sizlere başarılar dilerken “ YKS Matematik Geometri Çözen kaleminizin ucu sivri, güçlü ve zihninizin açık olmasını diliyorum.

Cevat Karakayalı

09.02.2017

Leave a comment

 1. Eskiden okulda onemsemedigim Matematik deneme sinavlarının önemini ve yararlarını bu yaziyla anladım denemelere artık daha iyi ve cok çalışıcam. Teşekkür ederim efsane math Cevat Hoca