Skip links

ÖZEL DERS

ÖZEL DERS MATEMATİK

Özel Ders, okulda yeteri kadar öğretmeni dinleyemeyen, eksiği olan ya da sınava hazırlanan çocukların derslerine takviye için birebir öğretmenlerden aldıkları derstir.

Özel Ders ile her öğrencinin öğrenme metodu farklıdır. Okulda ise, tek sınıfta 30-40 farklı öğrenciye aynı anda tek öğretmen tarafından ders verilir. Bu durumda her öğrenci istediğini alamayabilir. Veliler, bu durumu göz önünde bulundurarak çocuklarına özel metotlarda ders anlatacak özel ders öğretmeni tutarlar. En çok da özel ders Matematik ve Geometri derslerinde aldırılmaktadır.

Özel Ders Matematik
Özel Ders Matematik

Özel Datematik Ders veren öğretmenler, öğretmenler olabileceği gibi, üniversite öğrencileri tarafından da harçlık kazanmak amaçlı çok tercih edilen bir iş olmuştur.

Özel ders öğretmeni, vermiş olduğu derslerde tecrübeli olup, öğrencinin öğrenme metoduna uygun yaklaşım sergilemelidir. Ayrı yeten kendisine öz güveni olup, öğrencisini yönlendirebilmelidir.

Özel Geometri Ders öğretmeni seçerken, velilerin birçok şeye dikkat etmesi gerekmektedir. Çocuklarına Özel Matematik Ders öğretmeni bulmak, sorumluluklarının bittiği anlamına gelmez. Özel ders öğretmenliği için başvuru yapan adaylarla ders öncesi evde ya da bir cafede ön görüşme yapmalıdır.

Öğretmenin, ilk görüşmeye zamanında gelip gelmediği çok önemlidir. Eğer görüşmeye geç geldiyse, çalışma saatine  riayet etmediğini gösterir ki, bu öğretmen çocuğunuza verim sağlayamadığı gibi, paranız da boşa gitmiş olur. Hemen başka bir öğretmen arayışına başlayın.

İlk görüşmede kıyafet de önemlidir. Öğretmenin giydiği kıyafet, o işe verdiği önemi simgeler.

Öğretmenin, evinize yakın civarda oturup, ulaşım sorunu yaşamaması gerekir. Uzaktan gelen bir öğretmen, hem yorulacak, hem de geri dönüşünü düşünecek,  ders anlatmaya motive olamayacaktır.

Her dersi anlatan bir öğretmen çocuğunuz için çok faydalı olmayabilir. Alanında tecrübe sahibi olan öğretmenlerle çalışın. Konusuna hakim olan öğretmen, çocuğunuzun güvenini kazanacak ve ilgisini çekecektir. Aksi takdirde çocuğunuza eziyet çektirirsiniz.

Çocuğunuza hangi konularda ders vereceğini, hangi metodu izlemesi gerektiğini, kendisinden haftalık, aylık raporlar isteyebileceğinizi, ilk bir kaç dersin deneme olduğunu, memnun kalınması durumunda devam edeceğinizi öğretmen adayınıza bildirin.

Ders sonrası çocuğunuzla görüşün. Dokümanlarını kontrol edin. Eğer çocuğunuzda memnun ve derslerinde bir ilerleme görüyorsanız, aradığınız öğretmeni bulmuşsunuz demektir. Devam edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için iletişim sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Başarılar dilerim.

Cevat Karakayalı

01.11.2014

 

Leave a comment

  1. Yazınızı çok beğendim hocam iyi çalışmalar dilerim.

  2. Yazınızı çok beğendim hocam iyi çalışmalar dilerim.