Skip links

Boğaziçiliden Matematik Yüz Yüze Ders Beylikdüzü

Boğaziçiliden Matematik Yüz Yüze Ders Beylikdüzü

ZEKİ ÖĞRENCİLER NEDEN DERS ÇALIŞMAZLAR?

Boğaziçiliden Matematik Yüz Yüze Ders Beylikdüzü Hocası soruyor? “Zeki öğrenciler neden Matematik Geometri çalışmazlar?”  Matematik – Geometri derslerini çalışmak uçup giden bir alışkanlıktır; bırakması çok kolay, yeniden başlaması çok zor bir alışkanlıktır.  Şu anda Matematik dersinde durumunuz ne ise bu, geçmişteki bir zamanda verdiğiniz ya da vermediğiniz kararların sonucudur. Şimdiki kararlarınız da 10 yıl sonra hangi noktada olacağınızı belirleyecektir. Bir şey yapmasanız hiçbir şey elde edemezsiniz! Haydi, şimdi Matematik çalışmaya başlayın.

Boğaziçiliden Matematik Yüz Yüze Ders Beylikdüzü Hocası, Matematik Geometri sınavından başarılı olmaya karar vermenizi istiyor. YKS Matematik sınavlarında başarı, cesaretin, kendini adamanın ve sabrın bir araya gelmesi ile oluyor. Bir işi yarı yamalak yapmak, sonuca ulaşmanı zorlaştırır. Matematik – Geometri derslerinden başarılı olmak için, kurallarınızı koyun ve disiplinli bir şekilde çalışın, asla taviz vermeyin. Başaranlar başarılarını, kazanamayanlar bahanelerini konuşurlar

Boğaziçiliden Matematik Yüz Yüze Ders Beylikdüzü Hocası der ki: (HANDİKAP ( ENGEL PRENSİBİ) Ceylan otlanırken, çok yakının da bir çita görüyor. Çita, ceylanın en azılı düşmanlarından bir tanesidir. Hızı saatte 113 km’ye ulaşabiliyor. Bu siz durumda ne beklersiniz? Ceylanın son sürat kaçmasını, ama ceylan kaçmıyor. Onun yerine 3-4 kere zıplıyor. Boğaziçiliden Matematik Yüz Yüze Ders Beylikdüzü hocasına göre bu hareket tarzı mantıksız bir hareket. Çünkü ceylan zıplayarak kaçmak gerekli olan kritik zamanı kaybediyor. Bunun sonucunda yakalanma ihtimali, artıyor. Öyleyse, ceylan bunu neden yapıyor? Niçin kendini riske atıyor?

Boğaziçiliden Matematik Yüz Yüze Ders Beylikdüzü Hocası soruyor, bu UYARI MI? Ceylanın zıplaması eskiden diğer ceylanlara uyarı olarak yorumlanıyordu. Ama sonraki araştırmalar gösterdi ki, tüm ceylanlar çitayı görmüş olsa bile ceylan yine de bunu yapıyor. Aynı şekilde kuşlar da avcıyı görse bile ötemeye devam ediyor. O zaman ceylan bu zıplamayı uyarı olarak değil de başka bir niyetle yapıyor. O niyet ne peki? Biyologlar bu durumu inceliyor. Bütün hareketlerinin şifresini çözüyor. Buna Handikap (engel ) prensibi diyor. Ceylan zıplayarak çitaya bir mesaj veriyor. Ceylan zıplayarak çıtaya bir mesaj veriyor. Ceylan diyor ki, ben o kadar hızlı koşabilirim ki, sen beni yakalayamazsın. İspat mı istiyorsun? Zıplamayla zaman kaybederek (handikap) sana avans veriyorum.

Çita da Ceylanın bu hareketini hemen yorumluyor:

“Bu ceylan gereksiz zaman kaybettiğine göre çok hızlı olmalıdır. Öyleyse ben onu yakalamak için enerjimi harcamamalıyım. Çünkü yakalayamazsam çok enerji kaybederim”

Böylece hem ceylan hem de çita gereksiz yere enerji harcamıyor. Çita koşarsa ve yakalayamazsa tekrar uzun süre beklemesi gerekir.

Aynı şekilde büyük kuyruklu tavus kuşları da az av oluyor. Çünkü tavus kuşu büyük kuyruğu ile şu mesajı veriyor: Ben o kadar güçlüyüm ki, büyük bir kuyruğu taşımak benim için sorun değil.” Peki, Handikap Prensibini öğrencilerde gözlemlemek mümkün mü?

Boğaziçiliden Matematik Yüz Yüze Ders Beylikdüzü Hocasına göre, zeki öğrenciler genellikle çalışmamakla övünürler ve sadece dersi dinleyerek öğrendiklerinden övünürler. Bu öğrenciler ne mesajı veriyorlar: Ben o kadar zekiyim ki çalışmasam da başarabilirim. Handikap Prensibini kullanarak zekâlarını ispatlıyorlar. Peki o zaman zeki öğrencilerin kendilerine handikap yaramasının nasıl önüne geçeriz. Hayvanlar kendilerini tehlikelere karşı korumak için handikap geliştiriyor. Ceylan çitanın kendisini kovalamasını engelleyerek, hem hayatta kalıyor, hem de enerjisini koruyor.

Beylikdüzü Matematik Özel Ders Hocasına göre; zeki öğrenciler için handikaplar, zeki olarak etiketlenirse; başarısız olursa, aptal olarak algılanmaktan korkar. Ama çalışmazsa, başarısızlığını çalışmamaya (handikap) bağlayabilir. Bahanesi olur. Öğrenciler için sosyal tehlikeler de en az fiziksel tehlikeler kadar davranışlar üzerin de etkilidir.  O zaman zeki öğrencilerin kendilerine handikap – az çalışma-yaratmaması için aile zekayı övmemelidir. Başarısızlığı yargılamamalı ve çocuğu olduğu gibi kabul etmelidir. Başarıyı çabaya bağlamalıdır. Sözün özü yargı kelimesini ortadan kaldırmalıdır. Bu durumda çocuk ortamda bir tehlike sezmeyecek (ceylanın etrafında bir çita olmaması gibi) ve handikap( az çalışma) gelişmeyecektir.

Matematik Özel Ders Beylikdüzü Hocası soruyor?  “Bu durumda öğrenci ne yapar?” Nasıl ki, ceylan çita ‘sız bir ortamda huzurlu bir biçimde yaşamını sürdürürse, öğrenci de benzer biçimde huzurlu bir ortamda var olma savaşı içinde değil, ders çalışmanın tadını çıkarak çalışır. Mutlu ve huzurlu bir öğrenci olur. Kısacası, öğrenci kendine engel (handikap)  koymaması için, hiçbir ebeveyn, öğrencinin çitası, yani tehlikesi olmamalıdır.

Boğaziçiliden Matematik Yüz Yüze Ders Beylikdüzü Hocası YKS = TYT + AYT Matematik –Geometri deneme sınavları için, isteklerini tatmin etmeye yetecek denli netler elde etmenizi

 Karakayalı, Cevat

Math Cevat Tutor

10.01.2021

 

 

Leave a comment