Skip links

MATEMATİK VE KEŞKE

MATEMATİK VE KEŞKE

MATEMATİK İÇİN KEŞKE’SİZ BİR ÖĞRENCİLİK YILLARI İÇİN…  

“Öğrencilik yaşantısının başlangıç noktasında olan öğrenciler, siz kendiniz için ne istiyorsunuz? Peşinden koştuğunuz hayaller size mi, yoksa başkalarına mı ait? Gireceğiniz YKS Matematik Geometri sınavları sizi kaygılandırıyor mu? Başarı ile başarısızlık sadece bu sınavlara mı bağlı? İstediklerinizle yapabildikleriniz arasındaki farklar sizi kararsız mı yapıyor? Matematik Geometri dersini tam öğrendiğinizde kendinize güveniniz tam olacaktır ve gelecekte asla “keşke” demeyeceksiniz… Çünkü her istediğinizi elde etme imkanını bulacaksınız.                                                                                                                                                                     Matematik Geometri Özel Ders Öğretmeni yanında olduğunda,  güneşin doğuşunun farklı olduğunu göreceksiniz. Güne kendinden emin ve mutlu başlayacağınızdan şimdiden emin olabilirsiniz. Çünkü öğrencilik hayatınızda “keşkeler” olamayacaktır.

Keşke Matematik dersi ile çok zaman geçirseydim!”

“Keşke vicdanımın sesini dinleseydim!”

“Dilim tutulmasaydı da, keşke anlamadığımı söyleseydim!”

Ne kadar sık duyarız ‘keşke’ sözcüğünü.  “Şimdi düşündüğümü keşke 9.sınıfta düşünseydim!” diyen bir öğrenci, verdiği yanlış kararlardan duyduğu pişmanlığı dile getirir. Haksız mı? Bize verilen şu öğrencilik yıllarımızdan başka neyimiz var?

matematik Özel Ders
MATEMATİK ÖZEL DERS KÜÇÜKÇEKMECE

‘Keşke’siz bir öğrencilik yılları için kim olduğunu ve ne istediğini bilmek yetmez; varoluşunu ders çalışmayı ve paylaşmayı da bilmek gerekir. Bir düşünün: Pişmanlıklarınızın çoğunun Matematik dersini çalışmadığından kaynaklandığını görürsünüz. Eğer matematik dersini yerinde ve zamanında çalışmazsan istediğin ve sevdiğin mesleği elde edemesin. Hiçbir zaman keşkeler bitmez.

İşte Matematik özel ders öğretmeni, okulda ve Üniversite sınavlarında sağlıklı ilişkilerine önem veren ‘keşke’siz bir yaşam isteyen öğrenciler için vardır; öğrencilik yıllarınızın sonunda,”Keşke zamanında matematik dersini öğrenseydim!” dememeniz için!

      Matematik ve Geometri derslerini,

                                                                                                                                     7.  Başardım.     

                                                                                                                       6. Yapacağım.

                                                                                              5.  Yapmayı deneyeceğim.   

                                                                          4. Nasıl yapabilirim. 

                                                       3. Yapmak istiyorum. 

                                        2. Yapmayacağım.

                  1. Yapmayacağım.

Matematik için siz bugün hangi basamağa ulaştınız?

Öğrencilerin gelişecek potansiyeller olduğunun farkında olan Geoemetri öğretmeni, öğrencileri sürekli soru sormaya ve katılımcı olmaya teşvik eder; çekingenlik nedeniyle dile getirilmemiş soruları çocukların gözlerinden anlar ve ”Galiba senin sormak istediğin bir soru var; haydi sor evladım!” diyerek onları yüreklendirir.

Soru soran, öğrendikleri üstünde düşünen ve sorgulayan öğrenci kendini değerli ve güçlü görmeyi öğrenir. Kendini değerli ve güçlü gören insan, yeni girişimlere soyunmaktan, hata yapmaktan çekinmez; yaptığı hataları başarıya giden yolda atılan doğal adımlar olarak görür.

Böylece bir öğretmen, öğrencilerin gözünde bir pırıltı, içinde bir öğrenme şevki olup olmadığına dikkat etmez; sanki duvara anlatıyormuş gibi derse devam eder. Daha da acısı bilinci potansiyel farkında-lığıyla donatmadığı için, bu pırıltının olabileceğinden dahi farkında değildir.

MATEMATİK VE GEOMETRİ DERSLERİNDE BAŞARINI ARTIRICI VERİMLİ ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ:

Matematik ve Geometri derslerinde başarılı olabilmen için:

 1. Matematik dersini derste kavramaya çalışmalısın.
 2. Derste işlenen konuları evde tekrar etmelisin ve çözülen betimleyici soruları evde tekrar çözmelisin.
 3. Bu derse okuyarak değil, yazarak çalışmalısın.
 4. Her konu ile ilgili çok sayıda alıştırma yapmalısın, yardımcı kaynaklardan yararlan-malısın. 
 5. Formül ezberleme yerine formülün nasıl ve nereden türediğini bilmelisin. Soru içinde uygulayarak öğrenmelisin.
 6. Konu ile ilgili formül ve bilgileri unutmamak için sürekli tekrar etmelisin.
 7. Dört işlemin önemini hatırlamalısın çünkü matematik sınavlarındaki başarısızlıkların önemli bir bölümü buradan kaynaklanır.
 8.  Geometri dersini renkli kalemler ile mümkünse şekil üzerinde çalışmalısın. Bu yöntem eğlenceli olmasının yanında aranan bilgiye kolayca ulaşmanı da sağlar.
 9. Yeterince anlamadığın konuları veya soru çözümlerini derste mutlaka  Beylikdüzü Geometri Özel Ders  Öğretmenine sormalısın.
 10. Günü gününe çalışmalı ve ödevlerine yeterince zaman ayırmalısın ki, sınav zamanında ayrıca hazırlanmak için çok fazla zaman harcamana gerek kalmasın.
 11. Konu ilgili temel bilgileri elde edindikten sonra test çözümüne geçersen daha yüksek başarı elde edeceğini hatırlamalısın.

Matematik dersinde başarılı olmak için, iyi düşünmek ve doğru karar vermek gerekir. Ayrıca deneyimlere ve becerilere gerek vardır. Bilinçli donanmış öğrenci, bilinci donanmamış öğrenciden her zaman ve her koşulda daha etkili be güçlü olur. Anlamlı, güçlü ve coşkulu bir öğrencilik yılları, ancak bilincin temelleri üzerine kurulur

Matematik Geometri Özel Ders Beylikdüzü Hocası sizlere, sahip olduğun her şeyi takdir etmene yetecek denli kayıp diliyorum.

Cevat Karakayalı

Math Cevat Tutor

21.01.2015

Leave a comment