Skip links

MATEMATİK

MATEMATİK

Matematik için başarı hayatta istediğin yere gelebilmek, çalışarak zirveye çıktığında mutluluğun tadını tatmaktır.Bu nokta iyi bir eğitime sahip olmak çok önemlidir. İyi bir eğitimin kilit noktası, ise iyi bir üniversitedir.Türkiye’de iyi bir üniversiteye sahip olmanız ÖSS’ye bağlı olduğundan bu sınavda size test tekniğini iyi bir şekilde gösterebilen ve eksiklerinizi gidermede size yardımcı olan Matematik Geometri Özel Ders Atakent öğretmenini seçmek önemlidir.Bu seçimi doğru yaptığına gerçekten inanırsan, başarmamamız imkansızdır.Matematik Geometri Özel Ders öğretmeniniz zamanından fedakarlık edip, üşenmeden sizinle çok ilgilenecektir.

Matematik Özel Ders
Matematik Özel Ders

Matematik dersinin doğuşuyla ilgili iki temel yaklaşım vardır. Bunlardan birincisi, matematiği insanın kendisinin icat ettiği, ikincisi ise, matematiğin evrende var olduğu insanın onu zaman içinde farkettiğidir. İkinci görüşü destekleyen doğal kanıtlar oldukça fazladır. Doğada herşey kararlı davranmaktadır. Bir filize dizili yaprakların filize yapışma noktaları arasında eşit açılar vardır. Fasulye filizi; çubuğa tırmanırken    tam bir helis çizmektedir. Bir helis bir noktadan belli yüksekliğe dolanarak çıkmak için en kısa yoldur. Arı peteği düzgün altıgendir. Düzgün altıgen düzlemi homojen örtebilen çokgensel bölgeler arasında bir köşeden en az sayıda ayrıt çıkarmak  suretiyle yapılanıdır. Böylece en az malzeme ile düzlemi parsellemek mümkün olmaktadır.

Matematiğin nasıl doğduğu, matematikçilerin  matematikle uğraşma biçimlerine bakılarak da açıklanabilir. Matematikçilerin, matematiği kullanma ya da Geometri çalışma biçimleri iki başlık altında düşünülebilir.

1. Araç Olarak Matematik

Matematik, bir takım bilgilerle insan hayatına destek veren bir bilimdir, bu nedenle gereksinimler doğrultusunda oluşmuştur. Ölçüler, dört işlem tekniği buna örnek olarak gösterilebilir. Uygulamalı matematik olarak bilinen tüm Geometri konuları, araç olarak üretilen Geometri kapsamında ele alınabilir.

2. Amaç Olarak Geometri

Matematik bu anlamda bir araç değil amaçtır ve yalnızca “Bilme ihtiyacının ürünüdür, bir düşünme ve doğruyu arama uğraşıdır.Geometri bu uğraşın sonucunda ortaya çıkmıştır. Teorik matematikçilerin benimsedikleri bu anlayışı haklı gösterecek pek çok örnek  vardır. Örneğin; “x2 – 1 = 0 denkleminin çözümü vardır ve çözüm x = ±1 dir. Öyleyse x2 + 1 = 0 denkleminin de bir çözümü olmalıdır”; sezgisi sanal sayıların tanımlanmasını  ve buna bağlı olarak karmaşık sayılar kümesinin kurulmasını beraberinde getirmiştir. Karmaşık sayılarda, analitik fonksiyonlar teorisini doğurmuştur.

Sonuç olarak Geometri, matematiğe karşı duyarlı kişilerin düşünme gücü sayesinde oluşmakta ve kendi iç devinimi ile gelişmektedir. Pratik ihtiyaçların ürettiği matematik de vardır. Matematiğin ilk gelişmeye başladığı yer olarak kabul edilen Mezopotamya, Mısır ve Çin‘de nehir taşmaları sonucu kaybolan arazi sınırlarını belirleme ihtiyacı ölçmeyi ve düzlemsel şekillerin tanınmasını, nehirin ne zaman taşacağı  ise takvimle ilgili ilk bilgilerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Harplerde üstün gelebilmek, doğal afetlere karşı koyabilmek gibi ihtiyaçlar matematiksel temellere dayanan   birçok yeni buluşun yapılmasına yol açmıştır.

Daha fazla bilgi için iletişim sekmesinden bana ulaşabilirsiniz.

Cevat Karakayalı

01.11.2014

Leave a comment

  1. Merhaba hocam ben pınar beni hatırladınız mı ? Sitenizi çok beğendim.

  2. Merhaba hocam ben pınar beni hatırladınız mı ? Sitenizi çok beğendim.