FORGOT YOUR DETAILS?

MATEMATİK ÖZEL DERSTE SIKÇA KULLANILAN ÖĞRENME YÖNTEMLERİ

Bu bölümde daha kolay ve hızlı öğrenmenin yollarını bulacaksınız. Aynı zamanda, az bir çabayla yaptığınız çalışmalardan daha iyi sonuçlar elde etmenin sırlarını… Başarılı öğrencilere hangi tür öğrenme yöntemlerini kullandıkları sorulmuş sonuçlar birbirine benzer öğrenme yöntemlerini kullandıkları tespit edilmiştir.

 • fft99_mf33842951. Öğrenme süreci bütün­parça –bütün şeklinde ilerlemelidir. Bir konuyu okumaya başlamadan önce yazının bütününü görmeli, yazıyı tanımalı ve ana fikrini çözmelisiniz. Ardından ayrıntılı bir şekilde yazıyı okumalısınız, son olarak da bütününü tekrar etmeniz gerekir.
 • 2. Bilginin “ çok kanallı kayıt” yapılması öğrenmenin verimini ve kalıcılığını artırmaktadır. Çok kanallı kayıt, birden fazla duyu organını devreye sokmaktır. Okumalı, özet çıkarmalı, yazmalı ve tekrar yüksek sesle okumalısınız. Hayal gücünüzü kullanıp öğrendiğiniz konuyu kafanızda canlandırmalısınız.
 • 3. Öğrenmenin en iyi bir yollarlından biri de öğretmektir. Öğrenirken sanki bir başkasına öğretecekmiş gibi çalışmalısınız. Çünkü öğretmek, öğrenmenin bir üst basamağıdır. Öğrendiklerinizi mutlaka birine anlatın.
 • 4. Öğrenilenlerin, kişinin kendi ifadeleriyle tekrarlanması öğrenmeyi çabuklaştırır. Öğrendiklerinizi kendi ifadelerinizle tekrarlanmalı, özet çıkarırken ve önemli noktaları not ederken size ait cümleleri kullanmalısınız.
 • 5. Bir “Öğrenme Grubu” ile birlikte çalışmak öğrenme verimini arttırır. Grupla çalışmak, birlikte alıştırma yapmak, anlaşılmayan yerleri sormak, kaynak alışverişinde bulunmak, birine öğretmek için anlatabilmek, birinden konuyu dinleyebilmek, birlikte daha çok çalışmak için motive olmak gibi yaralar sağlar. Birlikte ders çalışabileceğiniz arkadaşlar edinmelisiniz.
 • 6. Bir bilgiyi yazılı olarak ifade etmek o bilginin anlaşılma düzeyini artırır. Bir konuyu ne kadar bildiğinizi anlamanın en iyi yollarından biri yazmaktır. Öğrendiklerinizi yazarsanız, kavrama gücünüzü artışmış olursunuz.
 • 7. Önemli yerleri ve ana fikirleri işaretlemek dikkati kesinleştirir ve öğrenme verimini artırır. Okunan metnin önemli kısımlarının altının çizilmesi veya üzerine özel işaretlerin konulması tekrar etmede çok büyük kolaylıklar sağlar.
 • 8. İdeal ders çalışma süresi; 45dk. ders, 5 dk. tekrar , 10 dk. dinlenmedir. Eğer 45 dk. dan fazla ders çalışırsanız dikkatiniz zayıflar ve motivasyonunuz kaybolur. Öğrendiklerinizin %80 nini 24 saat içinde unutursunuz. Bunu önlemenin iki yolu vardır: Birincisi “çok kanallı kayıt “ yapmak, ikincisi ise konu bittikten hemen sonra tekrar etmektir. Her çalışmanın ardından mutlaka dinlenmek için kendinize zaman tanımalısınız. Çünkü psikolojik yorgunluğun yanı sıra okurken ve çalışırken bedeniniz de yorulur, gözleriniz yorulur, sırtınız ağrır, boynunuz hareketsizlikten tutulabilir. Ayrıca beyinde de biyolojik birtakım faaliyetler başlar. Beyin yeni öğrenilen bilgileri protein sentezleri yaparak maddeye dönüştürür. Bu protein sentezinin istenilen kalitede olması için beyin dinlenme aralıklarına ihtiyaç duyar.
 • 9. Öğrendiklerinizin oranını artırmak için,
  1. %20 – DİNLEYEREK
  2. %40 – OKUYARAK
  3. %60 – YAZARAK
  4. %80 – ANLATARAK
  5. %90 – TEKRAR EDEREK artırabilirsiniz.
TOP