Skip links

LYS MATEMATİK ÖZEL DERS

MATEMATİK

YKS = TYT + AYT 

SINAVI İÇİN ÖZEL DERS

Matematik dersini hedeflerine göre Çalış! Bu sınavlarda hedeflenen başarıyı yakalayabilmek için disiplinli ve planlı  çalışmak gerekir. Unutmayınız ki, oturarak kazanan tek canlı tavuktur.

Matematik LYS’ye hazırlanırken,kendine güven ancak yeterli miktarda çalışmayı göstermek, uygun kaynaklarla, dershane deneyimli ve özellikle TYT ve YKS sınavları konusunda uzmanlaşmış Matematik ve Geometri özel öğretmen ile çalışmakla mümkündür.

Matematik  çalışmaları, Matematik Özel Ders öğretmeni tarafından her öğrenciye uygun metotlarla öğrencinin LYS ve TYT Geometri  sınavlarına yüksek motivasyon ile hazırlanmasını sağlamaktadır. Bu bakımdan bu sınavlara hazırlanırken çok dikkatli bir yol haritası belirlemelidir. Bu yüzden bu çalışmaları yerine getirebilmek için, sınavla ve çalışma sistemiyle ilgili hiçbir şey bırakmamak gerekmektir.

1. LYS beş sınavdan oluşmaktadır.Bunlardan sadece birinde (LYS-1′de) Geometri  ölçülebilmektedir. LYS-1, bir oturumda uygulanmakta olup, Matematik (50 soru) ve Geometri Analitik Geometri (30 soru) olmak üzere toplamda 80 soruluk iki bölümden oluşmaktadır.

2. TYT‘de 40 tane temel Matematik  sorusu sorulmaktadır. Bu soruların 11 tanesi geometri temel bilgisini ölçmeye yöneliktir.

Matematik LYS Özel Ders
Matematik Özel Ders

Bu bilgileri ortaya koyduğumuzda ve değerlendirdiğimizde ortaya çıkan durum şudur.

Sadece TYT ‘ye girecek bir öğrencinin yeterli bir çalışmayı yapmak koşulu ile endişelenmesine gerek kalmayacaktır. Ancak, hem TYT‘ye hem de AYT‘ ye girecek bir öğrencinin sınav hazırlığı çok iyi düşünülmüş bir“strateji” yi zorunlu kılmaktır.

Örneğin, 30 civarında TYT konusuyla mart ayına kadar olan zamanı tüketen bir öğrencinin, 35 civarında AYT konusuna kalan yaklaşık iki – üç ayda hazırlanması kolay olmayacaktır.

Her öğrenci kendi bilgi düzeyine uygun Özel TYT Geometri  öğretmeni ile bir hazırlık “strateji” sini belirlemelidir. YGS‘nin 30 konusundan, LYS‘ inin 35 konudan oluştuğunu kabul edersek , AYT‘ye ayrılan zamanın daha fazla olması gerekecektir. Çünkü TYT konuları, LYS için temel teşkil etmektedir. Ayrıca; AYT de TYT konularından da soru gelmektedir. Mayıs ayının ortalarında bütün konuların bitirecek şekilde bir çalışma “strateji” si belirlemelisiniz.

TYT ve LYS‘den üç – dört hafta önce “Deneme Kitaplarına” yönelmelisiniz. Sınava bir hafta kala önceki yıllarda sorulan sorularla kendinizi denemelisiniz. Hem TYT‘ye ve hem de AYT‘ye hazırlanırken, ihtiyaç duyacağınız en temel kaynakları özel ders Matematik öğretmeninizle seçmelisiniz.

Hazırlık sürecinizde çevrenizden “Ne kadar çalışıyorsun? Ya da, Günde kaç soru çözüyorsun?” gibi sorularla karşılaşabilirsiniz. Çalışmalarınızı başkalarıyla kıyaslamaktan kaçının. Geometri Özel ders öğretmeninizin tavsiyelerini dikkate alarak kendi çalışmalarınızı siz oturtun.

Hedeflediğiniz başarıyı yakalamanız en büyük dileğimdir.

Cevat Karakayalı

11.11.2014

Leave a comment

 1. hocam matematikte verdıginiz bilgiere tiş ederim.

 2. hocam matematikte verdıginiz bilgiere tiş ederim.

 3. Eğitimime yaptığınız katkılardan dolayı teşekkür ederim hocam.

  Boğaziçi Kimya Mühendisliği öğrenciniz.

 4. Eğitimime yaptığınız katkılardan dolayı teşekkür ederim hocam.

  Boğaziçi Kimya Mühendisliği öğrenciniz.

 5. Cevat hocam,
  Yazılarınızı hiç aksatmadan okuyorum öncelikle bana matematiği sevdirdiğiniz için teşekkür ederim, sayenizde ders çalışma tekniklerini ve matematiği anlamayı öğrendim.
  Sadece matematikte değil bütün derslerimde yükselme oldu tekrar teşekkür ederim.
  Ceren Kacar
  11.sınıf öğrencisi

 6. Cevat hocam,
  Yazılarınızı hiç aksatmadan okuyorum öncelikle bana matematiği sevdirdiğiniz için teşekkür ederim, sayenizde ders çalışma tekniklerini ve matematiği anlamayı öğrendim.
  Sadece matematikte değil bütün derslerimde yükselme oldu tekrar teşekkür ederim.
  Ceren Kacar
  11.sınıf öğrencisi