Skip links

Matematik Eğitim Koçu Bakırköy

MATEMATİK EĞİTİM KOÇU BAKIRKÖY

ZEKİ ÖĞRENCİLER NEDEN DERS ÇALIŞMAZLAR?

Matematik Eğitim Koçu Bakırköy
Matematik Eğitim Koçu Bakırköy

Matematik Eğitim Koçu Bakırköy öğretmeni soruyor? “Zeki öğrenciler neden Matematik Geometri çalışmazlar?”   Bakırköy Matematik Eğitim Koçu Bakırköy öğretmenine göre, Matematik Kursu ile Matematik Geometri öğrenmek için çalıştığınızda anlamak başkadır, bilmek başkadır; bin şeyi bilmektense, bir şeyi anlamak daha iyidir. Güneş bütün öğrenciler için aynı doğar ama yeter ki siz yaydığı ışıklardan faydalanarak Matematik Geometri çalışmasını bilin. Matematik dersinde tez elde edilen başarı, öğrenciyi kararsız ve maceraperest yapar.

Matematik Eğitim Koçu Bakırköy öğretmeni der ki: HANDİKAP ( ENGEL PRENSİBİ) Ceylan otlanırken, çok yakının da bir çita görüyor. Çita, ceylanın en azılı düşmanlarından bir tanesidir. Hızı saatte 113 km’ye ulaşabiliyor. Bu durumda ne beklersiniz? Ceylanın son sürat kaçmasını, ancak ceylan kaçmıyor. Onun yerine üç-dört defa zıplıyor. Bizim tarafımızdan bakıldığında abu hareket tarzı mantıksız bir hareket. Çünkü ceylan zıplayarak kaçmak gerekli olan kritik zamanı kaybediyor ve yakalanma ihtimali, artıyor. Öyleyse, ceylan bunu neden yapıyor? Neden kendini riske atıyor?

Matematik Eğitim Koçu Bakırköy öğretmeni soruyor, UYARI MI? Ceylanın zıplaması eskiden diğer ceylanlara uyarı olarak yorumlanıyordu. Ama sonraki araştırmalar gösterdi ki, tüm ceylanlar çıtayı görmüş olsa bile ceylan yine de bunu yapıyor. Aynı şekilde kuşlar da avcıyı görse bile ötemeye devam ediyor. O zaman ceylan bu zıplamayı uyarı olarak değil de başka bir niyetle yapıyor. O niyet ne peki? 1975 yılında bir biyolog bir canlıyı inceliyor. Ve butür hareketlerinin şifresini çözüyor. Buna Handikap (engel ) prensibi diyor.

Ceylan zıplayarak çitaya bir mesaj veriyor. Ceylan zıplayarak çıtaya bir mesaj veriyor. Yani, Ceylan diyor ki, Ben o kadar hızlı koşabilirim ki, sen beni yakalayamazsın. İspat mı istiyorsun? Zıplamayla zaman kaybederek (handikap) sana avans veriyorum.

Çita da Ceylanın bu hareketini hemen yorumluyor:

“Bu ceylan gereksiz zaman kaybettiğine göre çok hızlıdır. Öyleyse ben onu yakalamak için enerjimi harcamamalıyım.” Böylece hem ceylan hem de çita gereksiz yere enerji harcamıyor. Çita koşarsa ve yakalayamazsa tekrar uzun süre beklemesi gerekir. Aynı şekilde büyük kuyruklu tavus kuşları da az av oluyor. Çünkü tavus kuşu büyük kuyruğu ile şu mesajı veriyor: Ben o kadar güçlüyüm ki, büyük bir kuyruğu taşımak benim için sorun değil.” Peki Handikap Prensibini öğrencilerde gözlemlemek mümkün mü?

Atakent Matematik Eğitim Koçu Bakırköy öğretmenine göre, zeki öğrenciler genellikle çalışmamakla övünürler ve sadece dersi dinleyerek öğrendiklerinden övünürler. Bu öğrenciler ne mesajı veriyorlar: Ben o kadar zekiyim ki çalışmasam da başarabilirim. Handikap Prensibini kullanarak zekâlarını ispatlıyorlar. Peki o zaman zeki öğrencilerin kendilerine handikap yaramasının nasıl önüne geçeriz. Hayvanlar kendilerini tehlikelere karşı korumak için handikap geliştiriyor. Ceylan çitanın kendisini kovalamasını engelleyerek, hem hayatta kalıyor, hem de enerjisini koruyor.

Büyükçekmece Matematik Özel Ders  Hocasına göre, Zeki çocuklar için handikaplar, zeki olarak etiketlenirse; başarısız olursa, aptal olarak algılanmaktan korkar. Ama çalışmazsa, başarısızlığını çalışmamaya (handikap) bağlayabilir. Bahanesi olur. Öğrenciler için sosyal tehlikeler de en az fiziksel tehlikeler kadar davranışlar üzerin de etkilidir.  O zaman zeki öğrencilerin kendilerine handikap – az çalışma-yaratmaması için aile zekayı övmemelidir. Başarısızlığı yargılamamalı ve çocuğu olduğu gibi kabul etmelidir. Başarıyı çabaya bağlamalıdır. Sözün özü yargı kelimesini ortadan kaldırmalıdır. Bu durumda çocuk ortamada bir tehlike sezmeyecek (ceyalanın etrafında bir çita olmaması gibi) ve handikap( az çalışma gelişmeyecektir.

Bakırköy Matematik Eğitim Koçu Bakırköy öğretmeni soruyor?  “Bu durumda öğrenci ne yapar?”

Nasıl ki, ceylan çita ‘sız bir ortamda huzurlu bir biçimde yaşamını sürdürürse, öğrenci de benzer biçimde huzurlu bir ortamda var olma savaşı içinde değil, ders çalışmanın tadını çıkarak çalışır. Mutlu ve huzurlu bir öğrenci olur. Kısacası, öğrenci kendine engel (handikap)  koymaması için, hiçbir ebeveyn, öğrencinin çıtası, yani tehlikesi olmamalıdır.

 YKS = TYT + AYT Matematik sınavı için, Bahçeşehir Matematik Eğitim Koçu Bakırköy öğretmeni, üniversiteye girmeye  yetecek denli netler elde etmenizi diler.

Cevat Karakayalı

26.05.2018

 

 

 

Leave a comment