Skip links

Matematik Yüz Yüze Özel Ders Atakent

Matematik Yüz Yüze Özel Ders Atakent

YKS MATEMATİK SINAVLARI VERİMLİLİK VE PLAN

Matematik Yüz Yüze Özel Ders Atakent Hocası der ki: YKS Matematik sınavlarında netleri yüksek tutmak için hedefleri olan ve geleceğini düşünen öğrenciler başarıyorlar, çünkü onlar ne kadar soru çözeceğini biliyorlar. YKS Matematik için zihin paraşüt gibidir, açıldığında bütün problemleri çözer.

Matematik Yüz Yüze Özel Ders Atakent hocasına göre, YKS matematik Sınavlarına için hazırlanırken, en iyi plan, günü verimli kullanmaktır. YKS Matematik Sınavlarına için başarıya ulaşmak, günü verimli kullanmakla doğru orantılıdır. YKS Matematik çalışırken, sürenin yetersizliğinden yakınılıyorsa orada bir eksiklik vardır. O da planlama eksikliğidir. Birçok öğrenci ise plan yaptığı halde gerekli YKS Matematik öğrenmenin gerçekleşmediğinden şikâyetçidir. Plan yaparken planın en verimli nasıl işletileceği veya en verimli çalışmanın ne şekilde yapılacağı bilinmese bu yakınmalar sürüp gider.

Matematik Yüz Yüze Özel Ders Atakent hocasına göre, YKS Matematik için verimli olmak için planlı çalışmak gerekmektedir. Planlı çalışmak, YKS Matematik sınav konularını parçalara ayırmak sonunda da zamanlara ayrılan konuları gerçekleştirmektir. Plan sizi belli zamanlarda YKS Matematik konularını bitirmeye zorlayacaktır ve bu plan doğrultusunda TYT Matematik çalışan öğrencinin başarısı mutlaka artacaktır. Planlı çalışabilmek için, mutlaka zaman cetveli hazırlamak ilk adımdır.  Günlük plan sadece çalıştığınız konularda değil günlük diğer çalışmalarınızın, dinlenme, eğlenme, eğlenme konularınızın neler olacağını, bunlara ne kadar zaman ayıracağınızı da göstermektedir.

  • Çalışma Zamanınızı İyi Ayarlamalısınız

Çalışmanızı en kolay öğrendiğiniz, dikkatinizi en kolay toparlayabildiğiniz saatlerde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Zamanınızı planlarken; başkasını örnek almanın yanında, kendi yetenek, ön bilgi, beceri, tutum ve ihtiyaçlarınızdan yola çıkmanız daha faydalı olacaktır. Bir YKS Matematik sınavlarına ye girecek öğrenci için okul saati dışında iki saatlik dinlenme süresi uygun görülmektedir.

Bu saatleri sosyal faaliyetlerin, bir kaçı ile doldurabilirsiniz. 40-60 dakikalık etkili bir çalışmadan sonra 5-15 dakika kadar dinlenmek gerekmektedir. Kısa süreli dinlenmelerde dikkatin dağılmaması için çalışma ortamından fazla uzaklaşmamak gerekmektedir. YKS Matematik Yüz Yüze Özel Ders Atakent Hocasına göre, Matematik çalışmaların verimli olabilmesi için dikkatin çalışma konuları üzerinde yoğunlaştırılmalıdır.

  • YKS Matematik Geometri Sınavlarına Hazırlanırken Dikkatinizi Nasıl Artırabilirsiniz?

Her öğrencinin bir dikkat süresi vardır. Bu süre aşıldığında doğal olarak konsantrasyon bozulacaktır. Beynin YKS Matematik konusuna odaklanma süresinin bittiği noktasına konsantrasyon eşiği denir.

Konsantrasyon eşiğini aşma belirtileri aşağıda belirtilmiştir.

-Okuduklarınızın zihninizde bazı görüntüler çağrıştırması

-Okuduklarınızdan kaynaklanan iç konuşmaların yapılması

-İç konuşmalarda YKS Matematik konularının atlanır duruma gelmesi

-Okuduklarınızın yaşadıklarınızı hatırlatması

-Yaşadıklarınızın düşünülmeye başlanması durumlarıdır.

Konsantrasyon eşiği okunan metnin niteliğine ve okuyan kişinin durumuna göre değişir. Konsantrasyon sürenizi saat tutarak öğrenebilirsiniz.

Matematik Özel Ders Bakırköy hocasına göre, YKS Matematik Çalışma Dikkatinizi Artırmak İçin Yapılması Gerekenler

-Dikkati artırmak için ilk yapılması gereken iş, dikkati azaltacak tavır ve davranışlardan kaçınmaktır. Bu tutumların önde gelenleri; uykusuzluk, açlık, aşırı günlük yorgunluk ve sinirlilik halleridir. İsteksizlik ve ilgisizlik ile birlikte ortamın karışıklığı ve uyaranların çokluğunun dikkati azaltacağı bilinmelidir.

-Dikkat aktif bir yaşantıdır. YKS Matematik// Geometri için salıverdiğinizde dikkatiniz de salınacak ve biz dikkatsizlik yaşamaya başlayacağız. Bu yüzden dikkat artırmak için önce dikkat etmeye çaba göstermeli ve dikkatimizin dağıldığını anladığımız anda dikkatimizi toplamak için ara vermeli, sonra tekrar çalışmaya geri dönmeliyiz.

YKS Matematik dersinin bir konusu üzerinde çalışıyorsak, yolda araba sürüyor ya da dikkat gerektiren bir işi yapıyorsak, dikkatimizi toparladıktan sonra işe geri dönmek dikkati artırmaya yardımcı olacaktır.

YKS Matematik için çok uzun süre aktif olarak devam etmeyeceğini bilmek ve hangi durumların dikkatinizin dağıttığını fark etmek de dikkatinizi toparlamak için size yardımcı olacaktır.

-Tüm bunları anlattıklarımı yaptığınız halde yine de dikkatsizlikler oluyorsa o zaman bir psikoloğa ya da psikiyatriste başvurmanız sizin için faydalı olacaktır. Bunun sonucunda dikkat sorununuzun olup olmadığını kesin öğrenebilirsiniz.

Unutmayınız ki, sürekli hayalini kurduğunuz üniversitede okumak, YKS Matematik Geometri çalıştıktan sonra hiçbir zaman geç değildir…

Bakırköy Matematik Özel Ders hocası sizlere YKS Matematik sınavlarında başılar diler.

Karakayalı, Cevat

Math Cevat Tutor

25.09.2021

 

 

Leave a comment